Poslední česká královna a rakouská císařovna se trůnu nikdy nevzdala

Královna a císařovna

Poslední česká královna a rakouská císařovna se trůnu nikdy nevzdalaNOVÉ
Poslední císařovna rakouská, královna česká a uherská (v letech 1916–18) Zita Bourbonsko-Parmská Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Sándor Strelisky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zita Bourbonsko-Parmská, poslední císařovna rakouská a také královna uherská a česká, zemřela 14. března 1989 ve věku 96 let ve švýcarském exilu. Její pobyt za hranicemi někdejších habsburských držav trval sedm desítek let, pohřbena ale byla vdova po někdejším císaři Karlu I. v císařské hrobce ve Vídni. Ostatky jejího manžela spočívají na portugalském ostrově Madeira, kde v dubnu 1922 podlehl zápalu plic.

Budoucí rakouská císařovna pocházela z rodu, který až do sjednocení Itálie vládl v Parmě, a díky původu tak byla vhodnou partnerkou pro jednoho z nejvýše postavených členů habsburského rodu. Za Karla, v té době v otázce následnictví až druhého v pořadí za Františkem Ferdinandem d‘Este, se provdala v říjnu 1911 a už v listopadu následujícího roku se jim narodilo první z osmi dětí, syn Otto (1912-2011). Postavení rodiny, která žila i v Čechách, se změnilo po atentátu na Františka Ferdinanda.

Na císařský a královský trůn usedla Zita po boku Karla I. v listopadu 1916, užila si jej ale necelé dva roky, do rozpadu Rakouska-Uherska na podzim 1918. Podle historiků i pamětníků měla na mladého císaře velký vliv a svého manžela doprovázela i během neúspěšných pokusů o návrat na maďarský trůn počátkem 20. let. Po nich zamířila někdejší císařská rodina do nuceného exilu na Madeiru. V květnu 1922, tedy jako pohrobek, se jí narodila nejmladší dcera Elisabeth.

Zitě v době úmrtí jejího manžela ještě nebylo ani 30 let (narodila se 9. května 1892 v Toskánsku), jako hluboce věřící katolička se už ale neprovdala. Nikdy se ani nevzdala císařského titulu a syna Ottu považovala za právoplatného následníka trůnu. Během let žila na řadě míst, za druhé světové války pobývala i v USA, začátkem 50. let se usadila ve Švýcarsku, kde s Karlem I. ostatně exil začínala. Několikrát navštívila Rakousko a její pohřeb 1. dubna 1989 byl velkou připomínkou bývalé slávy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hácha doufal, že Hitler ponechá ČSR samostatnost, tvrdí historička

Zdařilý krok slavného brouka. Před 50 lety si Paul McCartney vzal Američanku Lindu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlo není duševní choroba

KOMENTÁŘ

David K., který koncem minulého roku vraždil na pražské filozofické fakultě a v Klánovicích, nezabíjel z ideologických motivů a nebyl nějakým způsobem ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články