Je to úlitba Číně, řekl o neudělení azylu čínským křesťanům duchovní Václav Malý
čínští křesťané v ČR
Většina čínských křesťanů, kteří u nás požádali o azyl, tak učinili kvůli Václavu Havlovi a pověsti země podporující dodržování lidských práv. Tvrdí to Ondřej Novák, člen sdružení Křesťanští právníci, které se některých čínských azylantů ujalo a v tomto řízení je zastupuje. Neudělení azylu většině žadatelů je podle pomocného biskupa pražského Václava Malého úlitbou současnému čínskému vedení.
Heslo ‚Pravda vítězí‘ bylo pro Číňany impuls požádat o azyl právě v ČR. V Křesťanském magazínu České televize to řekl právník Ondřej Novák: „Českou republiku si vybrali, protože většina z nich znala Václava Havla a považovali Českou republiku za zemi, kde byla, nebo jsou stále dodržována lidská práva. Často říkali, že viděli českou prezidentskou vlajku, na které je napsáno ‚Pravda vítězí‘, že to pro ně byl taky impuls, aby přicestovali do České republiky. O České republice ví, že je to země, kde se může žádat o azyl, a že se jedná o zemi, kde lze svobodně vyznávat křesťanskou víru.“
Vnitro v únoru oznámilo, že azyl v Česku udělilo osmi lidem, dalších 70 žádostí odmítlo. Rozhodnutí českých úřadů o udělení či neudělení azylu trvalo zhruba dva roky. Podle vnitra museli žadatelé prokázat, že ve vlasti čelili pronásledování. Pro udělení azylu podle ministerstva nestačila pouze skutečnost, že žadatel je členem menšinové komunity.
„Zaprvé vůbec nelze zjistit na základě jakých důkazů dospělo ministerstvo k těm závěrům, které tam činí. Zadruhé z toho závěru nelze vůbec vyčíst, co si vlastně ministerstvo zjistilo o Číně, jakožto o zemi původu těch lidí. Jestli se jedná o bezpečnou zemi, nebo o nebezpečnou zemi. Ta nepřezkoumatelnost je dokonce tak daleko, že na jedné straně tvrdí ministerstvo, že dochází k vážnému porušování lidských práv křesťanů v Číně a o pár stránek dále píše ministerstvo ve stejném rozhodnutí, že sice nelze Čínu považovat za výspu lidských práv, nicméně to nestačí k udělení azylu,“ řekl Ondřej Novák.
Podle Nováka dále v rozhodnutí ministerstva chybí některé podstatné pasáže: „Tam je zpráva ministerstva zahraničních věcí, že v Číně je ta situace dost hrozná, že dochází dokonce i k mizení těch neúspěšných žadatelů o azyl a potom ministerstvo vnitra, ačkoliv si samo vyžádalo tu zprávu ministerstva zahraničních věcí, tak ji nepoužilo s odůvodněním, že ta zpráva je stará a novou si nevyžádalo.“
Podle pomocného biskupa pražského Václava Malého má neudělení azylu politický podtext: „Je to úlitba současnému čínskému vedení, protože jak pan prezident, tak vysocí státní představitelé směřují Českou republiku směrem k Číně a samozřejmě pokud by tito lidé dostali azyl, tak je to znamení, že v Číně není všechno v pořádku s otázkou lidských práv.“
Ministerstvo vnitra nařčení odmítá. ,,Řízení ve věci mezinárodní ochrany nesmí nikdy brát v potaz, a nebere, případné negativní reakce země původu konkrétního žadatele na jemu udělenou mezinárodní ochranu,“ uvedla pro deník Echo24 Hana Malá z odboru tisku ministerstva vnitra.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Neúspěšní žadatelé podali na stát kvůli rozhodnutí ministerstva žaloby. Žaloby budou řešit krajské soudy po celé republice podle regionu, kde nyní neúspěšní žadatelé bydlí. Advokátka Hana Franková očekává, že správní úseky jednotlivých krajských soudů se budou žalobami zabývat za několik měsíců. Proti těmto verdiktům ještě bude moct být případně podána stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Začátkem května oznámil krajský soud v Hradci Králové, že obdržel celkem 30 žalob. „Žalob bylo doručeno zdejšímu soudu celkem 30, z toho 19 na pracoviště v Hradci Králové a 11 na pobočku v Pardubicích. Žádná z žalob dosud nebyla vyřízena, prozatím nebyla nařízena ani jednání ve věci,“ řekl mluvčí krajského soudu Kulhánek.
Neúspěšní žadatelé do závěrečného rozhodnutí mohou nadále v zemi zůstat. Teprve pokud bude žaloba definitivně zamítnuta, tak jim ministerstvo vnitra vydá příkaz, v němž bude termín, do kdy musejí Česko opustit.
Sekretariát ředitelství odboru azylové a migrační politiky bohužel neposkytuje žádné informace ke správnímu řízení. „S ohledem na mezinárodní právo nemůžeme danou věc komentovat. Ministerstvo aktuálně připravuje své stanovisko k podaným žalobám,“ komentovala situaci pro deník Echo24 Malá.
Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, církve ale čínský režim potírá, dohlíží na ně tajná policie.