1 internet pro každého

Raketa Sojuz odstartovala s prvními satelity pro internetovou síť. Družic bude téměř 900

, NOVÉ

Témata: , ,

Ruská raketa Sojuz ve středu odstartovala k oběžné dráze, kam má vynést prvních šest satelitů americké společnosti OneWeb, která plánuje vytvořit celosvětovou internetovou síť. Raketa z kosmodromu ve Francouzské Guyaně vyletěla po 22:30 SEČ a její let má trvat asi 80 minut, napsal server BBC. OneWeb chce na oběžnou dráhu umístit celkem téměř 900 satelitů, internetové připojení hodlá nabízet ještě do konce tohoto roku.

Satelity se budou pohybovat ve výšce kolem 1000 kilometrů nad povrchem země a potrvá nejméně 24 hodin, než provozovatel s jistotou potvrdí, že jsou plně funkční. Od září pak mají starty raket se satelity pokračovat každý měsíc, při jednom startu rakety vynesou najednou až 30 satelitů. Čtvrtina plánovaného systému by tak měla být dokončena do konce roku, napsala agentura Reuters.

OneWeb chce skrze internet šířený ze satelitů nabídnout připojení v celosvětovém měřítku, signál by měl být přístupný i v těch nejodlehlejších místech na zemi.

Satelitní internetovou síť hodlají vytvořit i konkurenti společnosti OneWeb. Tyto plány oznámila i firma Blue Origin, za kterou stojí zakladatel amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, nebo firma SpaceX miliardáře Elona Muska s projektem Starlink.

Čtěte také: Předseda ČSBS Vodička nepromluví na pietě k vyhlazení Lidic. Zakázala mu to Bobošíková

,