Jestli pojede Kubera na Tchaj-wan, naše přátelství končí, prohlásil Zeman
Týden s prezidentem
Plánováním cesty na Tchaj-wan předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) jedná proti ekonomickým zájmům České republiky. V televizi Barrandov to ve čtvrtek řekl prezident Miloš Zeman. Dodal, že pokud do země opravdu pojede, skončí jejich relativně přátelské vztahy.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Kubera dal podle Zemana plánovanou cestou přednost své politické straně, tedy ODS, před národními zájmy. „Protože i velmi umírnění lidé před touto cestou varují,“ řekl prezident. Dodal, že Čína je druhá největší ekonomika světa a návštěva Tchaj-wanu podle něj „přinejmenším“ zhoršuje podmínky uplatnění českých výrobců na českých trzích. „Je to jednání proti národním, v daném případě ekonomickým, zájmům České republiky,“ poznamenal Zeman.
Kubera tento týden potvrdil deníku Právo, že na Tchaj-wan pojede příští rok. S jejím plánováním čeká na výsledek tamních lednových prezidentských voleb. Návštěvu chce pojmout jako obchodní cestu. Podnikatelé o ni mají podle něj eminentní zájem. Zeman si myslí, že existuje riziko, že proti firmám, které by byly součástí Kuberovy delegace, mohou být ze strany Číny uplatňována odvetná opatření. Kubera v minulosti poukazoval na to, že Tchaj-wan je pro Česko třetím největším asijským obchodním partnerem.
Podle deníku Právo Zeman na jednom ze setkání řekl, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, tak u něj skončil. „Pokud tam pojede, tak v tomto smyslu to přátelství opravdu končí,“ řekl dnes prezident.
Kuberu v minulosti Čína kritizovala za jeho účast na recepci tchajwanského zastoupení v Praze. Podle předsedy českého Senátu musí ale Peking respektovat, že je Česko suverénní země a nemůže k němu přistupovat z pozice síly.