Žena, která může dorazit Volkswagen. Vyhodili ji kvůli dieselgate, teď požaduje 33 miliard eur
Dozvuky emisní kauzy
REPROFOTO: VW
Pro dvaapadesátiletou Němku Stefanie J. byla práce ve Volkswagenu mimořádným kariérním skokem. Během krátké chvíle se z IT odbornice stala vysoce postavená manažerka. Po emisní aféře, přezdívané také Dieselgate, ji ovšem čekala výpověď. Nyní se s největší německou automobilkou soudí o rekordních 33 miliard eur, píše například německý deník Bild.
Důvodem vyhazovu bylo její údajné zapojení do instalace a dalšího vývoje podvodného softwaru, který umožňoval manipulaci s výsledky měření emisí. Dále měla v létě 2015 smazat citlivá data, aby tím zamaskovala stopy. Její právník Till Hoffmann-Remy během soudního slyšení řekl, že tak ale učinila na základě pokynu právníka VW, a podobnou informaci uvedli i další její někdejší spolupracovníci.
Do roku 2018 si mohla přitom užívat pohádkového měsíčního platu ve výši 15,3 tisíc eur hrubého. Výpověď a obvinění v souvislosti s podvodným programem obdržela loni v srpnu. Někdejší manažerka softwarové divize VW se ale brání, že její vynucený odchod byl neoprávněný. Nyní požaduje masivní odškodné ve výši 33 miliard eur. Automobilový velikán ale jakékoliv pochybení odmítá, z jeho perspektivy bylo smazání citlivých dat dostatečným důvodem pro výpověď.
A nejsou to jen bývalí zaměstnanci, kteří požadují po firmě kompenzaci. Zákazníci největšího německého výrobce automobilů podali po celém Německu tisíce žalob a chtějí odškodnění za koupi automobilů, u nichž Volkswagen manipuloval s měřením emisí. Dosud bylo vyššími soudy vyneseno 25 verdiktů a automobilka nebo její přidružené obchodní firmy všechny vyhrály.
Koncernu, který prodal zhruba devět milionů aut s nelegálně upraveným softwarem, už loni německá prokuratura udělila pokutu ve výši jedné miliardy eur (téměř 25,7 miliardy korun). Volkswagen tehdy uvedl, že pokutu přijímá a přiznává se tak ke své zodpovědnosti.