Uberu se vstup na burzu nepovedl, nabídka akcií je nejhorší za 24 let
Akcie Uberu
Primární nabídka akcií alternativní taxislužby Uber Technologies patřila mezi nejočekávanější v letošním roce, ale výkon akcií první den obchodování byl velmi špatný. Primární nabídka se tak stala pátou nejhorší podle jednodenního výnosu firmy s tržní kapitalizací nejméně deset miliard USD (229 miliard Kč) za posledních 24 let. Vyplývá to z výpočtu firmy Dealogic, na který upozornil server MarketWatch.
Akcie Uberu ukončily páteční obchodování poklesem o 7,6 procenta na ceně 41,57 USD. Tržní kapitalizace firmy tak podle firmy FactSet činila 69,71 miliard dolarů. Cena pro vstup na burzu byla stanovena na 45 USD za akcii.
Podle údajů Dealogic nejhorší výkon za první den obchodování předvedly akcie firma ZTO Express, které klesly o 15 procent. Následovaly akcie firmy Genuity s propadem o 14,5 procenta a IQIYI, čínské obdoby Netflixu, jež oslabily o 13,6 procenta. Před Uber se dostala ještě firma ADT, která klesla o 11,5 procenta.
Akcie Uberu vstoupily na newyorskou akciovou burzu v okamžiku zvyšujícího se obchodního napětí mezi Čínou a USA, které nejprve stáhly hlavní akciové indexy do ztrát. Všem třem hlavním indexům se však podařilo do konce obchodování ztráty smazat.
Nabídka akcií Uberu je největší pět let. Navzdory nepříznivému debutu na burze generální ředitel Uberu Dara Khosrowshahi uvedl, že je nadšený z toho, že se firmě podařilo dokončit nabídku a dodal, že 8,1 miliardy USD, které Uber z nabídky získal, bude důležitých pro budoucí růst firmy.
Cena pro primární nabídku byla nakonec nižší, než se původně čekalo. Uber byl ohodnocen na zhruba 82 miliard USD. Trhy spekulovaly, že by cena mohla být 90 až 100 miliard USD a bankéři z Morgan Stanley a Goldman Sachs loni odhadli hodnotu firmy na 120 miliard USD.
Agentura AP upozornila, že není neobvyklé, když firma první den na burze klesne. Naposledy se tak stalo ve čtvrtek akciím společnosti Axcella Health. Je to však nezvyklé u americké technologické firmy podporované firmou rizikového kapitálu, mezi které Uber patří. Za posledních pět let jen deset procent podobných firem ukončilo první den obchodování se ztrátou, upozornil stratég firmy Renaissance Capital Matthew Kennedy.
Kennedy rovněž uvedl, že vzhledem k velikosti nabídky se nečekal prudký růst akcií Uberu. „Poslední americkou společností této velikosti primární nabídky byl například Facebook a možná si vzpomínáte, jak se zpočátku obchodoval.“ Akcie Facebooku první den na burze v roce 2012 skončily růstem o pouhých 23 centů, když technické problémy zpozdily začátek obchodování. Kennedy také upozornil, že na rozdíl od Facebooku Uber není ziskový. Akcie Facebooku od primární nabídky stouply o 392 procent.
Uber byl založen v roce 2009. Firma v posledních dvou letech pod vedením nového ředitele investuje na nových trzích a z jiných, kde ztrácela miliony dolarů, se naopak stáhla. Vybudovala také nové služby, jako dodávku potravin, nákladní přepravu a půjčování elektrických kol, protože hledá nové příjmy i mimo hlavní podnikání. Loni příjmy firmy stouply o 42 procent na 11,3 miliardy USD. Před zdaněním, zaplacením úroků a odpisy však vykázala ztrátu 1,85 miliardy USD a ve ztrátě byla i v prvním čtvrtletí.
Uber podobně jako další alternativní taxislužby čelí v řadě zemí regulačním a právním překážkám. Firma se potýká s problémy také v České republice, kde je terčem stížností a protestů ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb.