Podívejte se: Smrt i nakázu koronavirem teď můžete sledovat téměř online
Epidemie koronaviru
Fascinující i děsivé zároveň. Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je po celém světě již přes 75 000, většinu z nich eviduje nejhůře zasažená provincie Chu-pej. Americká Univerzita Johna Hopkinse proto už v druhé polovině ledna vytvořila interaktivní grafiku, kde lidé mohou téměř v reálném čase sledovat statistiky počtu nakažených, obětí i uzdravených.
Úmrtnost na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, je podle nové studie čínských vědců 2,3 procenta. To je výrazně méně než u předchozích epidemií SARS či MERS. Přesto se počet nakažených nadále zvyšuje a lidé po celém světě sledují, jak se situace především v pevninské Číně bude vyvíjet.
K tomu může jak laické veřejnosti, tak odborníkům pomoci grafické zpracování, o které se postarali odborníci z americké univerzity. Už 22. ledna spustili webovou stránku, na které může kdokoliv sledovat vývoj počtu nakažených a také bohužel zemřelých.
Platforma GIS Dashboard rozlišuje počty nemocných podle provincií v Číně, podle měst ve Spojených státech, Austrálii a Kanadě. Případy v ostatních státech už jsou sčítány na celonárodní úrovni. Od spuštění aplikace do konce ledna nejprve data aktualizovali zaměstnanci manuálně, vždycky dvakrát za den. Od prvního února už ale program funguje na poloautomatickém principu, který sbírá data především z platformy DXY, kterou provozují členové čínské lékařské obce.
DXY funguje na základě zpráv, které přicházejí jak z médií, tak i z oficiálních úřadů a na jejich základě se počítají počty nakažených. Provozovatelé GIS Dashboard však uvádějí, že DXY má často některé informace chybné nebo se k nim dostanou pozdě. „Proto sledujeme několik twitterových účtů, on-line médií a zároveň využíváme přímou komunikaci skrze samotný systém,“ informují tvůrci platformy na stránkách Hopkinsovy univerzity.
Nové případy ověřují u pověřených úřadů. Mezi ně patří například Čínské centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CCDC), podobné příslušné úřady v Hongkongu a dalších státech a v neposlední řadě také Světová zdravotnická organizace (WHO).
Podle statistik uvedených na této platformě se zatím uzdravilo více než 15 000 lidí. Úmrtnost na nemoc COVID-19 přitom podle nové studie Čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí činí 2,3 procenta, v provincii Chu-pej se blíží ke třem procentům. To je výrazně méně než u předchozích epidemií způsobených jinými formami koronaviru. Nemoci SARS podlehl v letech 2002 až 2003 téměř každý desátý nakažený, nákaza MERS si pak vyžádala život 34,5 procenta infikovaných.
Nový koronavirus podle vědců nejvíce ohrožuje na životě lidi starší 80 let, nákaze naopak nepodlehlo žádné dítě mladší devíti let. U lidí do 39 let činila úmrtnost jen 0,2 procenta. S rostoucím věkem se zvyšuje také počet smrtelných případů – u šedesátníků již lehce přesahuje průměr a v kategorii mezi 70 a 80 lety činí osm procent. Nemoc víc ohrožuje na životě muže než ženy.