FOTOGALERIE: Do Prahy dorazili Noční vlci. Na Olšanech nabízel Foldyna oponentům cukrlátka

rozruch kolem Nočních vlků

FOTOGALERIE: Do Prahy dorazili Noční vlci. Na Olšanech nabízel Foldyna oponentům cukrlátkaNOVÉ 17
Domov
Echo24
Sdílet:

Členové nacionalistického ruského motorkářského klubu Noční vlci se v pondělí na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Více než stovku motorkářů z Ruska, Česka a dalších zemí přišly podpořit další desítky příznivců. U brány na hřbitov pak na ně čekaly asi dvě desítky demonstrantů s vlajkami EU, USA a NATO. Jeden z přívrženců Nočních vlků chtěl strhnout plakát demonstrantů. Byl to ale pouze ojedinělý drobný incident, který hned v počátku policisté zažehnali. Obě skupiny pak po celou dobu trvání pietní akce policisté oddělili.

Demontranti proti Nočním vlkům něměli přístup na hřbitov a pietní akci. Skandovali různá hesla a s motorkáři a jejich příznivci se opakovaně slovně střetli. Motorkáři brali kritiku na svou hlavu zjevně s úsměvem a nadhledem, anebo své oponenty ignorovali.

Motorkářský klub, který je znám vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty, jejich jízdy Evropou za provokaci. „Chceme demonstrovat příslušnost České republiky k Západu. Naše akce není namířena proti památce padlých rudoarmějců,“ řekl ČTK jeden z protestujících Jiří Cihlář. „Nesouhlasíme však s jízdou Nočních vlků, která je propagací putinovského režimu,“ dodal. Demonstranti a návštěvníci pietního aktu, mezi kterými byli Rusové i Češi, se před hřbitovem několikrát slovně střetli. Příjezd motorkářů doprovázel potlesk i pískot. Početně ale příznivci ruských motorkářů výrazně převažovaly nad demonstranty.

Motorkáři spolu s dalšími položili věnce a květiny k památníku padlých vojáků. Na akci dorazili stejně jako loni poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová, které protestující označili za kolaboranty. Foldyna donesl svým odpůrcům cukrátka, aby si osladili život. Při pietním aktu pak protestující vyvěsili přes zeď hřbitova transparent s nápisem, že za počátkem druhé světové války stál Hitler spolu se Stalinem a pakt Molotov-Ribbentrop. Jeden z českých příznivců Nočních vlků se pokusil při odchodu z pietního místa strhnout plakát demonstrantů. Konflikt policisté zažehnali, než stačil přerůst v potyčku, a mezi obě skupiny pak nastoupili policejní těžkooděnci.

Jízdu z Moskvy do Berlína k výročí konce druhé světové války uspořádali ruští motorkáři již popáté. Přijeli od Brna, v poledne se setkali se svými českými příznivci na čerpací stanici na dálnici D1 u Průhonic. Skupina zhruba 80 motorek a několika osobních aut, na kterých byly upevněny, ruské, sovětské i české vlajky, ale také vlajky mezinárodně neuznávaných separatistických území na východě Ukrajiny, poté s policejním doprovodem vyrazila po dálnici k Praze. České motorkáře předtím ještě zkontrolovala policejní hlídka.

Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Loni 7. května došlo v Praze k ostrým slovním přestřelkám mezi stoupenci a odpůrci Nočních vlků. Zapojil se do nich i poslanec a donedávna místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se netají obdivem k ruským motorkářům. Za incident sklidil kritiku i od svých spolustraníků.

Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150 000 sovětských vojáků. Sovětský svaz neslo hlavní tíhu při osvobozování Evropy od nacismu, zdůraznil mimo jiné Jaroslav Foldyna při rozhovorech s novináři.

Čtěte také: Vodní tramvaj v Praze na Vltavě? Město uvažuje o rozšíření vodní dopravy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články