Německo blokuje zdravotní materiál, který si objednaly jiné země
ZÁKAZ VÝVOZU
Diplomatickou rozepři mezi Německem a sousedními Švýcarskem a Rakouskem spustil zákaz vývozu většiny zdravotnického ochranného materiálu z Německa, informovala agentura Bloomberg. Švýcarsko tvrdí, že došlo i k zadržení materiálu objednaného v Číně a v Itálii, který přes Německo společnosti pouze převážely, informoval server The Local. Zdravotnické potřeby zadržel německý zákaz i Slovensku, potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničí.
Švýcarsko si v pondělí předvolalo německého velvyslance kvůli tomu, že mělo na hranicích dojít k zadržení dodávky asi 240 tisíc ochranných masek. Lékařům prý navíc podle Neue Zuercher Zeitung švýcarská vláda nařídila používat jednu roušku po dobu osmi hodin místo doporučených dvou.
Další dodávku, tentokrát ochranných rukavic, mělo Německo zastavit ve středu, přestože byly vyrobeny v Číně a Německo tak bylo pouze tranzitní zemí. Podle Švýcarských úřadů jde o jednu z mnoha dodávek, které Německo zadrželo.
Na nedostatek solidarity Německa si stěžovalo také Rakousko, které požádalo o zmírnění zákazu v případě životně důležitých zásob. „Není to správné, že Německo zadržuje produkty určené pro Rakousko jenom proto, že se náhodou nacházejí ve skladech v Německu,“ cituje Bloomberg rakouskou ministryni hospodářství Margarete Schramboeckovou. Podobně dopadl i jeden ze slovenských nákladů ochranného materiálu, jak potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničí. „I slovenským úřadům (Německo) odpovědělo, že jediným řešením je změna/zmírnění zmiňovaného rozhodnutí,“ uvedlo ve vyjádření ministerstvo s odkazem k nařízení německé vlády z minulého týdne o zákazu vývozu.
„Beru záležitost evropské solidarity velice vážně a proto jsem si jist, že brzy autorizujeme dovoz ochranných masek do některých zemí,“ uvedl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn a tiskové konferenci minulé pondělí. „Nejsme kategoricky proti exportování, ale chceme pochopit, co se vlastně děje. V předchozích případech se roušky nedostaly na místa, kde byly nejvíce potřeba. ale do rukou těch, kdo nejvíc zaplatil,“ dodal Spahn, který nedávno mimo jiné nařídil minulý týden nemocnicím, aby přeplánovaly operace a uvolnily místo pro nakažené koronavirem.
Přesto, že jde pro Švýcarsko o vážnou situaci, jelikož nemá příliš velké vlastní kapacity k výrobě těchto prostředků, švýcarská vláda naznačila, že má prozatím značné zásoby, píše The Local.
V Německu platí zákaz vývozu některých zdravotnických a ochranných prostředků od 4. března, podobný zákaz má i Česko, které zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí zakázalo 4. a 6. březnem také.
Německo začalo s repatriací Němců, kteří kvůli koronavirovým opatřením uvázli v zahraničí. V úterý to podle agentury DPA oznámil německý ministr zahraničí Heiko Maas, který uvedl, že na repatriační lety Berlín vyčlenil 50 milionů eur (1,4 miliardy korun). Německo rovněž vydalo plošné varování před cestami do zahraničí a Němcům nedoporučuje opouštět vlast.