Konec protestu ve vile Šatovka. Squatteři opustili střechu, policie je zadržela

Konec protestu ve vile Šatovka. Squatteři opustili střechu, policie je zadrželaNOVÉ
Squatteři na střeše budovy Foto:

Reprofoto: ČT 24

Domov

vydrželi šest dní

Po šesti dnech opustilo pražskou usedlost Šatovka posledních šest squatterů, kteří se usídlili na její střeše. V Šatovce chtěli dle svých slov vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat či generovat zisk. Policie všechny squattery zadržela.

Tři ze čtyř squatterů, kteří střechu usedlosti Šatovka v Praze 6 opustili již dříve, již policie obvinila z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Uvedl to mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Pokud vyšetřovatelé vyhodnotí, že se trestného činu dopustili jako členové organizované skupiny, případně pokud způsobili škodu velkého rozsahu, bude jim hrozit až pětileté vězení. Jinak jim hrozí maximálně dva roky. Čtvrtý squatter zatím obviněn nebyl.

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squatterů v pátek večer. Po jednání s policií a radnicí část z nich budovu opustila, ale další odejít odmítli a zůstali na střeše budovy. Policie nechtěla zasahovat kvůli obavám z možného zranění squatterů či policistů.

Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že chtějí v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Tvrdí, že prostory poslední léta plní „zatuchlina nesplněných slibů“.

Proti těmto tvrzením se ohradilo vedení spolku Šárecké údolí, squatteři podle něj přistupují k problému s usedlostí silově a autoritářsky. V otevřeném dopise je spolek nabádal, aby budovu v klidu vyklidili a radnici předložili projekt, jak by měla fungovat.

Představitelé městské části tvrdí, že jejich plány s budovou brzdí nutná změna územního plánu, na kterou čekají už sedmým rokem. Kvůli tomu podle nich nebyla rekonstrukce dosud zahájena. Radnice chce v Šatovce vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem budovy by v zahradě měly vyrůst menší domky, které by sloužily trvalému bydlení starších lidí. Šatovkou se pravděpodobně budou zabývat místní zastupitelé na příštím zasedání 23. února.

Čtěte také: Squatteři opět obsadili usedlost Šatovka v Praze. Počkáme až slezou, reaguje policie

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.