Za Babiše jsou důchody nejnižší v historii Česka
komentář
Andrejem Babišem tolik reklamovaný růst důchodů není, čím se zdá být.
ANO je jedinou čistě seniorskou stranou v celé Evropě. Žádná jiná nejsilnější vládní strana není tak moc závislá na jedné generaci. Mezi lidmi z generace 60 plus má téměř poloviční podporu a právě tvoří kolem 45 procent všech jeho voličů. Lidé závislí na penzi od státu jsou Babišovým tvrdým věrným voličským jádrem.
Proto se Andrej Babiš tolik stylizuje do důchodcovské pozice „senioři, jsem jeden z vás“. Proto z celého státního rozpočtu nejvíc vyzdvihuje, že už třetí rok po sobě zvedá penze o 900 korun. Víc, než mu ukládá zákon o valorizacích důchodů. Realita je ale jinde.
Přestože Andrej Babiš včera ve sněmovně při schvalování nejdůležitějšího zákonu země, za který označil rozpočet i přítomný prezident Miloš Zeman, chyběl, penze zase byly jedním z hlavních témat. Pro Babiše žádné jiné téma není víc. Musí zdůrazňovat, že do svého tvrdého jádra pumpuje peníze, co se dá. Kromě toho ale penze bohužel nejdůležitějším a největším výdajem státu skutečně jsou. Letos stát celkově utratí 1505 miliard korun. Bezmála třetina z nich, 472 miliard korun, jde právě na důchody. Každá koruna navíc pro seniory je obrovskou zátěží pro státní pokladnu. Přidání těch 900 korun navíc zvedne výdaje na penze o dalších 31,1 miliardy korun.
Andrej Babiš teď pro své voliče vyhlásil další metu. Průměrnou penzi na 15 tisících v roce 2021. Pokud se nic nestane, bude to rok parlamentních voleb. Takže Babiš svůj slib jistě minimálně dodrží a možná ještě přitvrdí. To znamená přinejmenším dalších 900 korun navíc. A tím pádem navýšení účtu o dalších alespoň 35 miliard korun. Na důchody už půjde 538 miliard korun.
Za dunivým marketingem, jak je Andrej Babiš jedním z důchodců, o které se pečlivě stará, už zapadá, že životní úroveň seniorů se kvůli rychle rostoucím platům propadla na jednu z vůbec nejnižších úrovní v historii Česka. Průměrná penze nyní dosahuje 13 319 korun. Průměrný plat se vyšplhal na 34 105 korun. Důchod je na úrovni 39 procent platu. Je nižší než za časů ekonomické krize, kdy Babiš přebíral v roce 2013 zemi. Tehdy pobíral penzista v průměru 10 970 korun. Průměrný plat dosahoval 25 128 korun. Penzisté dostávali skoro 44 procent průměrného platu v zemi. Po dvojité recesi za vlády Petra Nečase na tom tak v porovnání s těmi, kdo si vydělávají, byli důchodci výrazně lépe než dnes za prosperity za Andreje Babiše. Zásadní vliv na to má samozřejmě velmi rychlý růst platů v soukromé sféře, na nějž nemá vláda žádný vliv. Důchodci se ale mají v porovnání s těmi, kdo pracují, hůř než za Nečase s Kalouskem. Kdyby jim Babiš platil těch 44 procent průměrného platu v zemi jako tehdy za recese oni, byl by průměrný důchod nad těmi mytickými 15 tisíci korunami už letos. Nikoliv v roce 2021, jak Andrej Babiš slibuje.
To jsou fakta. Ale neuvědomuje si je moc lidí. Nikdo jim je neservíruje každý den tak jako propagaci ohromné starostlivosti Andreje Babiše o ně. Když jde o tak pragmatickou věc jako peníze, mohou dojmy vítězit nad fakty. A vítězí. I proto, že to opozice není schopná efektně zvednout jako velké téma a ukázat seniorům, jakou životní úroveň jim jejich patron opravdu zajišťuje.
Další články od Lenky Zlámalové ZDE