1 Nový ministr zahraničí?

„Vynikající volba,“ myslí si k nominaci Petříčka na ministra zahraničí Poche

NOVÉ

Témata: , ,

Europoslanec Miroslav Poche, kterého Hrad nepřijal jako kandidáta na ministra zahraničí, považuje výběr náměstka Tomáše Petříčka (oba ČSSD) do čela diplomacie za vynikající volbu. Je to vzdělaný a manažersky zdatný člověk, uvedl Poche potom, co novou nominaci projednal klub sociálních demokratů.

Předseda ČSSD, vicepremiér Jan Hamáček v úterý dopisem požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby Petříčka navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi jmenovat. Je přesvědčen, že Petříček funkci zvládne. Pocheho do čela ministerstva zahraničí odmítl Zeman jmenovat v červnu.

„Je to vynikající volba. Pan Petříček je vzdělaný a manažersky zdatný člověk, je to velmi dobrá volba,“ uvedl. Dodal, že jde o Hamáčkův výběr, ale on o něm věděl.

Na Twitteru poté publikoval tweet s podobným vyzněním. „Tomáš Petříček je dobrou volbou: vystudoval vysoké školy v ČR a Velké Británii, je schopný manažer, perfektně ovládá jazyky a má silný názor na postavení ČR v Evropě i ve světě,“ napsal.

Hamáček v úterý novinářům řekl, že ČSSD nezavinila situaci, kdy sám musí vykonávat funkci ministra zahraničí vedle pozice ministra vnitra. Původně avizoval, že situaci vyřeší až po říjnových volbách, nicméně s nynějším řešením vyšel na veřejnost nakonec hned v okamžiku, kdy se ukázalo jako průchodné.

Nominaci Pocheho kritizoval i premiér Andrej Babiš. Počátkem září uvedl, že se mu nelíbí, že europoslanec vystupuje jako ministr a tvrdí, že v případě svého nejmenování bude šéfovat novému nominantovi ČSSD.

Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní. Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. Na ministerstvu působí od začátku srpna.

Čtěte také: Ministrem zahraničí Petříček? Ostuda a ponížení, míní Schwarzenberg

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.