1 Nový ministr zahraničí?

„Vynikající volba,“ myslí si k nominaci Petříčka na ministra zahraničí Poche

NOVÉ

Témata: , ,

Europoslanec Miroslav Poche, kterého Hrad nepřijal jako kandidáta na ministra zahraničí, považuje výběr náměstka Tomáše Petříčka (oba ČSSD) do čela diplomacie za vynikající volbu. Je to vzdělaný a manažersky zdatný člověk, uvedl Poche potom, co novou nominaci projednal klub sociálních demokratů.

Předseda ČSSD, vicepremiér Jan Hamáček v úterý dopisem požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby Petříčka navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi jmenovat. Je přesvědčen, že Petříček funkci zvládne. Pocheho do čela ministerstva zahraničí odmítl Zeman jmenovat v červnu.

„Je to vynikající volba. Pan Petříček je vzdělaný a manažersky zdatný člověk, je to velmi dobrá volba,“ uvedl. Dodal, že jde o Hamáčkův výběr, ale on o něm věděl.

Na Twitteru poté publikoval tweet s podobným vyzněním. „Tomáš Petříček je dobrou volbou: vystudoval vysoké školy v ČR a Velké Británii, je schopný manažer, perfektně ovládá jazyky a má silný názor na postavení ČR v Evropě i ve světě,“ napsal.

Hamáček v úterý novinářům řekl, že ČSSD nezavinila situaci, kdy sám musí vykonávat funkci ministra zahraničí vedle pozice ministra vnitra. Původně avizoval, že situaci vyřeší až po říjnových volbách, nicméně s nynějším řešením vyšel na veřejnost nakonec hned v okamžiku, kdy se ukázalo jako průchodné.

Nominaci Pocheho kritizoval i premiér Andrej Babiš. Počátkem září uvedl, že se mu nelíbí, že europoslanec vystupuje jako ministr a tvrdí, že v případě svého nejmenování bude šéfovat novému nominantovi ČSSD.

Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní. Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. Na ministerstvu působí od začátku srpna.

Čtěte také: Ministrem zahraničí Petříček? Ostuda a ponížení, míní Schwarzenberg

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.