1 nové vědecké zjištění

Nezničitelná nukleární těstovina. Vědci objevili nejpevnější materiál ve vesmíru

, NOVÉ

Témata: ,

Nejpevnější věcí ve vesmíru je podle nového vědeckého zjištění tzv. nukleární těstovina. Jde o hmotu vyskytující se v objektech s mimořádně vysokou hustotou, v praxi například v neutronových hvězdách. Vědci nyní na základě počítačové simulace zjistili, že k narušení struktury této „těstoviny“ je třeba vyvinout sílu desetimiliardkrát větší, než k narušení oceli. Výsledky svého bádání zveřejnili v prestižním časopise Physical Review Letters.

Když hvězda dosáhne konce své životnosti, vybuchne a její protony se v důsledku vtlačení do jader atomů změní na neutrony. Jádra se dále různě deformují a proplétají, čímž dojde ke vzniku struktur připomínajících právě těstoviny, některé označované jako gnocchi, jiné jako špagety či lasagně, vždy s ohledem na jejich tvar. Oproti oblíbenému potravinovému produktu jsou však tyto nukleární těstoviny prakticky nezničitelné.

Replikovat tyto podmínky v laboratoři je samozřejmě nemožné, americko-kanadský tým vědců si tak musel vystačit s počítačovou simulací. Těstoviny vystavovali stále většímu tlaku, přičemž se ukázalo, že k jejich narušení by bylo třeba vyvinout sílu rovnající se 10miliardnásobku síle potřebné k narušení oceli. „Naše výsledky ukazují, že nukleární těstovina může být nejpevnější známý materiál,“ usuzují vědci v práci.

Povrch neutronové hvězdy tvoří iontová kůra, která ačkoliv je také velmi pevná, je náchylnější k poškození než hmota uvnitř hvězdy. Výzkumníci usuzují, že pod povrchem hvězdy mohou být „pohřbené celé hory“ nukleární pasty.

Extrémní pevnost není jedinou pozoruhodnou vlastností nukleární těstoviny. Simulace potvrdily i teorii, dle níž neutronové hvězdy mohou svojí gravitační silou „ohýbat“ časoprostor. Tento efekt je pravděpodobně zapříčiněn nepravidelným formováním nukleární pasty. S teorií o zakřivování časoprostoru přišel na začátku 20. století již německý fyzik Albert Einstein.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: První vesmírný turista. Elon Musk vyšle soukromého pasažéra na cestu kolem Měsíce

Z nového čísla Otroci ideologických balíčků. Ztráta schopnosti vybočit ze svého davu a svobodně myslet

Echo týdne: Kluzký svah, třetí poločas a pracovní úraz ● Esej: Koněv v San Franciscu ● Svět: Christine Lagardeová a úpadek západní civilizace ● Civilizace: Jak dobře vydělávat on-line ● Recenze: Ke hvězdám raději mlčky

Všude hledám Tolkiena Varování politologa Patricka Deneena
Mučení, které jen tak neskončí Václav Marhoul a jeho adaptace knihy Nabarvené ptáče
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.