Co letos zaujalo v české architektuře. Podívejte se

Cena za architekturu

Co letos zaujalo v české architektuře. Podívejte seOBRAZEM
Rekonstrukce a přestavba mlýna na bydlení Foto:

FOTO: Česká komora architektů

16
Domov
Echo24
Sdílet:

V letošním, třetím ročníku soutěže, se o Českou cenu za architekturu ucházelo celkem 145 děl dokončených v posledních pěti letech. Nejvyšší ocenění si nakonec odnesla realizace Administrativní budovy ve Strančicích Davida Levačky Krause, která uspěla mezi dalšími 7 návrhy. Mimo ni uspěly i jiné stavby v dalších kategoriích. Na náhledové fotografii je rekonstrukce a přestavba mlýna na Slapech na obytný objekt (Stempel & Tesař architekti, 2017), které zaujaly v kategorii privátního bydlení.

Hlavní cenu porotci udělili architektonické kanceláři Architektura za realizaci Administrativní budovy ve Strančicích (2016). Tvůrce díla navrhl novostavbu administrativní budovy zasazené do průmyslového areálu a zhotovené inovativní technologií z lehkého betonu. V celé Evropě je přitom jen málo budov, které byly postaveny z tohoto materiálu.

Administrativní budova ve Strančicích
Administrativní budova ve Strančicích Foto:

FOTO: Česká komora architektů

Podle poroty se jedná o mimořádný a podnětný projekt. „Lze o něm rozhodně říct, že razí cestu v současné evropské architektonické rozpravě,“ uvedla s tím, že Administrativní budova ve Strančicích je „hrubá, odvážná, průmyslová.“ Jedná se o „budovu se skloněnou střechou pro parkování aut, s očividnými konstrukčními omezeními, díky kterým působí téměř sochařským dojmem, odlitá na místě z lehkého betonu, s přibližně metr tlustými zdmi, bez jakéhokoliv zateplení, s přesně zasazenými okny.“ Porotci ocenili, že jde o „projekt s jasným rukopisem a architektonickou ambicí, která je ale držena v pozadí.“

Mezi oceněné finalisty se za rok 2018 se probojovala taktéž Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli (Rusina Frei architekti + Atelier PARTERO, 2017), jedna ze dvou realizací veřejného investora mezi finalisty a jediný příklad řešení veřejného prostoru a krajiny.

Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli
Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli Foto:

FOTO: Česká komora architektů

Druhou je Sportovní hala Dolní Břežany (SPORADICAL, 2017), novostavba navazující na areál základní školy sloužící k výuce tělocviku, pro sportovní veřejnost i k pořádání kulturních akcí. Mezi nejlepší zařadila porota i brněnský Polyfunkční objekt Dorn (Atelier RAW, 2016), největší budovu se zavěšeným cihelným pláštěm v České republice.

Dvě ze staveb oceněných titulem Finalista stojí v horském prostředí. Pivovar Trautenberk (ADR / Petr Kolář, Aleš Lapka, 2017) vznikl rekonstrukcí původní Tippeltovy boudy, později známé jako hotel Družba, v Horní Malé Úpě v Krkonoších a i dnes si zachoval také funkci horské ubytovny.

Pivovar Trautenberk
Pivovar Trautenberk Foto:

FOTO: Česká komora architektů

Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách (Kamil Mrva Architects, 2017) je moderní přestavbou obohacující areál beskydských Pusteven.

Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách
Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách Foto:

FOTO: Česká komora architektů

Maximální dopad díla pomocí minimálních prostředků pak reprezentuje Útulna (Jan Tyrpekl, 2017), experimentální dřevostavba vzniklá na bývalém lehkém opevnění u jihomoravského Vratěnína.

Útulna
Útulna Foto:

FOTO: Česká komora architektů

Ceny udělovala i ministerstva

Další ocenění se k autorům dostala díky tzv. Cenám partnerům. Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získalo KINONEKINO (XTOPIX architekti, 2017) v Plané. Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za přístup k revitalizaci průmyslového objektu putovala Kotelně Libčice nad Vltavou (Atelier Hoffman, 2017). Agentura ochrany přírody a krajiny ČR udělila cenu za citlivou rekonstrukci stavby v krajině Pivovaru Trautenberk (ADR, 2017) v Malé Úpě. A cenou společnosti VELUX za práci s denním světlem vyznamenali hodnotitelé Centrum Caolinum Nevřeň (Jakub Chvojka, Radek Dragoun, 2014).

Ocenění se dostalo rovněž výjimečným aktivitám na poli architektury. Nominaci Akademie a Grémia České ceny za architekturu za výjimečný počin proměnil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy – Roman Koucký a tým kanceláře Metropolitního plánu za hledání nové cesty v územním plánování a otevírání diskursu nad smyslem územního plánování. Cenu získal také CAMP (Centrum architektury a městského plánování) za novátorský přístup v propagaci architektury.

Česká cena za architekturu je pozoruhodná zejména díky mezinárodní porotě, která projekty hodnotí bez přílišného zatížení místním kontextem. Oproti prvnímu ročníku, kdy se česká odborná veřejnost s absolutním výběrem komise ne zcela shodovala, v případě vítěze loňského ročníku, jímž je Archeopark Pavlov architekta Radka Květa, panovala do velké míry názorová shoda. Jméno držitele Hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozvěděla 19. listopadu. Den poté proběhla v Galerii Jaroslava Fragnera vernisáž nominovaných děl.

Čtěte také: Zbourat železniční most? Neobjevujeme Ameriku, předci to řešili několikrát, říká architekt

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články