16 Cena za architekturu

Co letos zaujalo v české architektuře. Podívejte se

, , OBRAZEM

Témata: ,

V letošním, třetím ročníku soutěže, se o Českou cenu za architekturu ucházelo celkem 145 děl dokončených v posledních pěti letech. Nejvyšší ocenění si nakonec odnesla realizace Administrativní budovy ve Strančicích Davida Levačky Krause, která uspěla mezi dalšími 7 návrhy. Mimo ni uspěly i jiné stavby v dalších kategoriích. Na náhledové fotografii je rekonstrukce a přestavba mlýna na Slapech na obytný objekt (Stempel & Tesař architekti, 2017), které zaujaly v kategorii privátního bydlení.

Hlavní cenu porotci udělili architektonické kanceláři Architektura za realizaci Administrativní budovy ve Strančicích (2016). Tvůrce díla navrhl novostavbu administrativní budovy zasazené do průmyslového areálu a zhotovené inovativní technologií z lehkého betonu. V celé Evropě je přitom jen málo budov, které byly postaveny z tohoto materiálu.

Podle poroty se jedná o mimořádný a podnětný projekt. „Lze o něm rozhodně říct, že razí cestu v současné evropské architektonické rozpravě,“ uvedla s tím, že Administrativní budova ve Strančicích je „hrubá, odvážná, průmyslová.“ Jedná se o „budovu se skloněnou střechou pro parkování aut, s očividnými konstrukčními omezeními, díky kterým působí téměř sochařským dojmem, odlitá na místě z lehkého betonu, s přibližně metr tlustými zdmi, bez jakéhokoliv zateplení, s přesně zasazenými okny.“ Porotci ocenili, že jde o „projekt s jasným rukopisem a architektonickou ambicí, která je ale držena v pozadí.“

Mezi oceněné finalisty se za rok 2018 se probojovala taktéž Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli (Rusina Frei architekti + Atelier PARTERO, 2017), jedna ze dvou realizací veřejného investora mezi finalisty a jediný příklad řešení veřejného prostoru a krajiny.

Druhou je Sportovní hala Dolní Břežany (SPORADICAL, 2017), novostavba navazující na areál základní školy sloužící k výuce tělocviku, pro sportovní veřejnost i k pořádání kulturních akcí. Mezi nejlepší zařadila porota i brněnský Polyfunkční objekt Dorn (Atelier RAW, 2016), největší budovu se zavěšeným cihelným pláštěm v České republice.

Dvě ze staveb oceněných titulem Finalista stojí v horském prostředí. Pivovar Trautenberk (ADR / Petr Kolář, Aleš Lapka, 2017) vznikl rekonstrukcí původní Tippeltovy boudy, později známé jako hotel Družba, v Horní Malé Úpě v Krkonoších a i dnes si zachoval také funkci horské ubytovny.

Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách (Kamil Mrva Architects, 2017) je moderní přestavbou obohacující areál beskydských Pusteven.

Maximální dopad díla pomocí minimálních prostředků pak reprezentuje Útulna (Jan Tyrpekl, 2017), experimentální dřevostavba vzniklá na bývalém lehkém opevnění u jihomoravského Vratěnína.

Ceny udělovala i ministerstva

Další ocenění se k autorům dostala díky tzv. Cenám partnerům. Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získalo KINONEKINO (XTOPIX architekti, 2017) v Plané. Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za přístup k revitalizaci průmyslového objektu putovala Kotelně Libčice nad Vltavou (Atelier Hoffman, 2017). Agentura ochrany přírody a krajiny ČR udělila cenu za citlivou rekonstrukci stavby v krajině Pivovaru Trautenberk (ADR, 2017) v Malé Úpě. A cenou společnosti VELUX za práci s denním světlem vyznamenali hodnotitelé Centrum Caolinum Nevřeň (Jakub Chvojka, Radek Dragoun, 2014).

Ocenění se dostalo rovněž výjimečným aktivitám na poli architektury. Nominaci Akademie a Grémia České ceny za architekturu za výjimečný počin proměnil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy – Roman Koucký a tým kanceláře Metropolitního plánu za hledání nové cesty v územním plánování a otevírání diskursu nad smyslem územního plánování. Cenu získal také CAMP (Centrum architektury a městského plánování) za novátorský přístup v propagaci architektury.

Česká cena za architekturu je pozoruhodná zejména díky mezinárodní porotě, která projekty hodnotí bez přílišného zatížení místním kontextem. Oproti prvnímu ročníku, kdy se česká odborná veřejnost s absolutním výběrem komise ne zcela shodovala, v případě vítěze loňského ročníku, jímž je Archeopark Pavlov architekta Radka Květa, panovala do velké míry názorová shoda. Jméno držitele Hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozvěděla 19. listopadu. Den poté proběhla v Galerii Jaroslava Fragnera vernisáž nominovaných děl.

Čtěte také: Zbourat železniční most? Neobjevujeme Ameriku, předci to řešili několikrát, říká architekt

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.