Co letos zaujalo v české architektuře. Podívejte se
Cena za architekturu
FOTO: Česká komora architektů
V letošním, třetím ročníku soutěže, se o Českou cenu za architekturu ucházelo celkem 145 děl dokončených v posledních pěti letech. Nejvyšší ocenění si nakonec odnesla realizace Administrativní budovy ve Strančicích Davida Levačky Krause, která uspěla mezi dalšími 7 návrhy. Mimo ni uspěly i jiné stavby v dalších kategoriích. Na náhledové fotografii je rekonstrukce a přestavba mlýna na Slapech na obytný objekt (Stempel & Tesař architekti, 2017), které zaujaly v kategorii privátního bydlení.
Hlavní cenu porotci udělili architektonické kanceláři Architektura za realizaci Administrativní budovy ve Strančicích (2016). Tvůrce díla navrhl novostavbu administrativní budovy zasazené do průmyslového areálu a zhotovené inovativní technologií z lehkého betonu. V celé Evropě je přitom jen málo budov, které byly postaveny z tohoto materiálu.
FOTO: Česká komora architektů
Podle poroty se jedná o mimořádný a podnětný projekt. „Lze o něm rozhodně říct, že razí cestu v současné evropské architektonické rozpravě,“ uvedla s tím, že Administrativní budova ve Strančicích je „hrubá, odvážná, průmyslová.“ Jedná se o „budovu se skloněnou střechou pro parkování aut, s očividnými konstrukčními omezeními, díky kterým působí téměř sochařským dojmem, odlitá na místě z lehkého betonu, s přibližně metr tlustými zdmi, bez jakéhokoliv zateplení, s přesně zasazenými okny.“ Porotci ocenili, že jde o „projekt s jasným rukopisem a architektonickou ambicí, která je ale držena v pozadí.“
Mezi oceněné finalisty se za rok 2018 se probojovala taktéž Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli (Rusina Frei architekti + Atelier PARTERO, 2017), jedna ze dvou realizací veřejného investora mezi finalisty a jediný příklad řešení veřejného prostoru a krajiny.
FOTO: Česká komora architektů
Druhou je Sportovní hala Dolní Břežany (SPORADICAL, 2017), novostavba navazující na areál základní školy sloužící k výuce tělocviku, pro sportovní veřejnost i k pořádání kulturních akcí. Mezi nejlepší zařadila porota i brněnský Polyfunkční objekt Dorn (Atelier RAW, 2016), největší budovu se zavěšeným cihelným pláštěm v České republice.
Dvě ze staveb oceněných titulem Finalista stojí v horském prostředí. Pivovar Trautenberk (ADR / Petr Kolář, Aleš Lapka, 2017) vznikl rekonstrukcí původní Tippeltovy boudy, později známé jako hotel Družba, v Horní Malé Úpě v Krkonoších a i dnes si zachoval také funkci horské ubytovny.
FOTO: Česká komora architektů
Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách (Kamil Mrva Architects, 2017) je moderní přestavbou obohacující areál beskydských Pusteven.
FOTO: Česká komora architektů
Maximální dopad díla pomocí minimálních prostředků pak reprezentuje Útulna (Jan Tyrpekl, 2017), experimentální dřevostavba vzniklá na bývalém lehkém opevnění u jihomoravského Vratěnína.
FOTO: Česká komora architektů
Ceny udělovala i ministerstva
Další ocenění se k autorům dostala díky tzv. Cenám partnerům. Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získalo KINONEKINO (XTOPIX architekti, 2017) v Plané. Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za přístup k revitalizaci průmyslového objektu putovala Kotelně Libčice nad Vltavou (Atelier Hoffman, 2017). Agentura ochrany přírody a krajiny ČR udělila cenu za citlivou rekonstrukci stavby v krajině Pivovaru Trautenberk (ADR, 2017) v Malé Úpě. A cenou společnosti VELUX za práci s denním světlem vyznamenali hodnotitelé Centrum Caolinum Nevřeň (Jakub Chvojka, Radek Dragoun, 2014).
Ocenění se dostalo rovněž výjimečným aktivitám na poli architektury. Nominaci Akademie a Grémia České ceny za architekturu za výjimečný počin proměnil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy – Roman Koucký a tým kanceláře Metropolitního plánu za hledání nové cesty v územním plánování a otevírání diskursu nad smyslem územního plánování. Cenu získal také CAMP (Centrum architektury a městského plánování) za novátorský přístup v propagaci architektury.
Česká cena za architekturu je pozoruhodná zejména díky mezinárodní porotě, která projekty hodnotí bez přílišného zatížení místním kontextem. Oproti prvnímu ročníku, kdy se česká odborná veřejnost s absolutním výběrem komise ne zcela shodovala, v případě vítěze loňského ročníku, jímž je Archeopark Pavlov architekta Radka Květa, panovala do velké míry názorová shoda. Jméno držitele Hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozvěděla 19. listopadu. Den poté proběhla v Galerii Jaroslava Fragnera vernisáž nominovaných děl.