Když nemohou lidé do Varů, musí Vary za lidmi, říká ředitel KVIFF o přehlídce TADY VARY

FILMOVÁ PŘEHLÍDKA

Když nemohou lidé do Varů, musí Vary za lidmi, říká ředitel KVIFF o přehlídce TADY VARYROZHOVOR
Domov

Vojtěch Šeliga

Filmoví fanoušci se budou muset letos v důsledku koronavirové krize bohužel obejít bez tradičního filmového festivalu v Karlových Varech, diváci se však mohou těšit alespoň na filmovou přehlídku TADY VARY, která jim v 96 kinech napříč republikou představí zajímavé filmy, které se měly letos objevit v rámci festivalu. Na co se mohou diváci těšit, sdělil v rozhovoru pro Echo24 výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha.

Přehlídka TADY VARY probíhá od 3. do 11. 7. 2020. Přehlídka nabídne 16 filmových titulů, uváděných jednotně ve dvou představeních denně ve všech zúčastněných kinech, s výjimkou zahajovacího a zakončovacího dne, kdy proběhnou pouze večerní projekce. Představení budou koncipována ve festivalovém duchu, budou doplněna odbornými úvody přenášenými on-line do sálu, do vybraných míst se chystají rovněž osobní delegace.
Kompletní program zde.
Přehled v kin najdete zde

Vládní opatření se uvolňují rychleji, než se původně očekávalo. Nelitujete tedy nakonec, že jste festival v původní podobě odpískali?

Vůbec ne. To rozhodnutí jsme museli udělat někdy na konci dubna a ani teď bychom pořád neměli jistotu, že může do velkého sálu přijít 1200 lidí. Druhá věc je, že bychom stejně v této fázi nemohli začít organizovat festival. Taky by se mohlo stát, že by to uvolňování nakonec nešlo tak rychle a my bychom pořád čekali. Nějaká omezení pořád jsou a ani společenská atmosféra festivalu nepřeje. V určité fázi jsme to ale museli rozhodnout. Ministerstvem kultury či premiérem nám bylo řečeno, že žádné takto velké akce jako je karlovarský festival, nebudou během léta povolené.

Další ročník karlovarského festivalu jste přesunuli až na červenec 2021. Máte představu, jak bude festival vypadat? Přijedou například hvězdy, které jste plánovali pro letošek?

Nikdo neví, co bude za rok. Filmový byznys se celý zastavil. Spousta lidí bude hodně bojovat o práci, protože se zatím strašně málo natáčí. Velké projekty, které měly být letos, tak se přesunuly na příští rok. Také je otázkou, jak lidé budou chtít cestovat. Všechno to bude úplně nanovo.

Jak vznikl nápad na uskutečnění filmové přehlídky TADY VARY?

Vzniklo to tak, že jsme s programovým oddělením bavili a oni říkali – to je škoda, takový krásný film jsme teď viděli a nemůžeme ho zahrát. Později už jsme měli informace, že by v červnu a v červenci měla být kina nějakým způsobem otevřená, takže jsme si řekli, že uděláme takový výběr filmů, které by normálně v programu festivalu byly a nabídku účasti jsme předložili českým kinům. Primárně šlo o to, aby lidé nebyli úplně bez karlovarského festivalu. Když nemohou přijet do Varů, tak Vary přijedou za lidmi do jejich kin.

Kolik kin se do projektu zapojilo?

Dnes je to 96 kin po republice, od Chebu až po Třinec.

Podle mapy, co máte na stránkách, to vypadá, že jste dokázali skutečně pokrýt takřka celou republiku…

Foto: kviff.com

Přesně tak. My jsme v nějaké fázi mluvili o tom, že budeme mít raději méně kin, ale raději všem poskytneme ucelený program, aby všichni po republice ve stejný den a ve stejnou hodinu viděli stejný film, aby jednotlivá kina neměla možnost nějakého menšího nebo kratšího výběru. Nakonec se ale ukázalo, že ten zájem byl hodně veliký a proto se nakonec zapojí 96 kin.

Jaké filmy tedy budou promítané? Doporučil byste osobně nějaké?

Jsou to filmy, které viděli kolegové z programového oddělení a mluvili o tom, že je důležité, aby také festivalové publikum tyto filmy shlédlo. Je tam například český dokument Meky. Dá se říct, že české dokumenty vždycky dobře fungují u našeho festivalového publika. Z toho, co jsem viděl já, tak se mi líbil film Honey Boy, který bude promítaný jako poslední. Je to překrásný snímek, který napsal Shia LaBeouf, významný americký herec, který to vytvořil jako svoji terapii na odvykacím pobytu v sanatoriu. Dostal za úkol vypsat se ze svého životního příběhu. Je to svědectví o jeho dospívání a vztahu s otcem. Scénář pak viděl někdo z jeho agentury a řekl, že by stálo za to udělat z toho film a Shia LaBeouf v něm hraje svého otce.

Foto: Týdeník Echo