7 dřevostavba ve stodole

Nejkrásnější chalupa v drsném Českém středohoří. Podívejte se

OBRAZEM

Témata:

Jeden z nejpůvabnějších rekreačních objektů, jaké jsem dosud měla možnost navštívit, stojí v drsné krajině Českého středohoří. S minimálními náklady a maximálním využitím místních materiálových i lidských zdrojů zde byla do torza obvodových zdí bývalé stodoly vestavěna jednoduchá dřevostavba.

„Projekt nazýváme konceptuálním, protože jsme tuto stavbu použili a nadále používáme jako experimentální prostor, na kterém si ověřujeme některé architektonické a prostorové vazby,“ říkají architekti z ateliéru Labor13. Domnívají se, že člověk ve skutečnosti nepotřebuje ke svému bytí tolik uzavřené plochy, kolik je dnes v domech projektováno. Rozvíjejí dispoziční řešení směrem k naprostému minimalismu, kterému však zároveň nic nechybí.

Mladí manželé se třemi malými dětmi původně hledali stodolu, kterou by bylo možné proměnit v rekreační objekt. Nedaleko obce Verneřice nakonec našli kdysi velkolepé stavení, jehož střecha se zhroutila pod poslední sněhovou nadílkou. Do rekonstrukce sídla na polosamotě, jehož součástí býval i taneční sál, se nikomu nechtělo.

Architekti z ateliéru Labor13 – Albert Pražák, Martin Vomastek a Jiří Bardoděj – se rozhodli ponechat torzo obvodových zdí a novostavbu do něj integrovat. Vznikla tak kompozice polootevřeného dvorce s čelně umístěným objektem obytné části. Novostavba je od severu chráněna původní masivní kamennou stěnou, jež spoluvytváří jakési vstupní závětří objektu. Objekt sám je zcela otevřen – prostřednictvím paterých vrat – do prostoru vymezeného zbývajícími zbytky obvodových zdí stodoly. V tomto prostoru je tak jasně definována soukromá zahrada, vymezená vůči okolní divoké vegetaci.

Objekt byl navržen tak, aby jej bylo možné zrealizovat prostřednictvím běžných, dostupných metod a za nízkých pořizovacích nákladů. Původní stavení sloužilo jako důl stavebních materiálů a podařilo se je maximálně vytěžit. Na stavbě pracoval tesař ze sousedství a velké okno zase leželo v místní sklenářské dílně… Až kýčovité průhledy na staré kamenné zdi vyrovnává radikální výhled na vysílač Buková hora západním oknem.

Právě kontrast mezi radikálně úsporně pojatou (leč velmi útulnou) novostavbou a romantickými kulisami, do kterých je zasazena, dává objektu Matrelík neopakovatelnou atmosféru.

Více fotek ve fotogalerii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: PODÍVEJTE SE: Vnuk postavil kapli na památku dědečka šikanovaného komunisty

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.