Zkušený špion Putin. Zveřejněte moje telefonáty s Trumpem, „předchozí život“ mě naučil, řekl

VZTAHY RUSKA A USA

Zkušený špion Putin. Zveřejněte moje telefonáty s Trumpem, „předchozí život“ mě naučil, řeklNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že ve vztazích Ruska se Spojenými státy zatím žádný pokrok nenastal. Nicméně Moskva podle něj počítá s tím, že dříve nebo později ve Washingtonu v této věci převládne zdravý rozum. Šéf Kremlu to podle agentury TASS řekl na fóru Ruský energetický týden, na němž se vyjádřil i ke zveřejnění jeho telefonických rozhovorů s šéfem Bílého domu.

„Vycházíme z toho, že zdravý rozum a základní zájmy – chci zdůraznit, zejména základní zájmy Spojených států – sehrají svou roli a vztahy Ruska s USA se vrátí k normálnímu stavu. Zatím se to však nestalo,“ prohlásil Putin.

Moskva ale podle něj vnímá, že americký prezident Donald Trump nezměnil nic na názoru, že chce rusko-americké vztahy obnovit. „My to vítáme a využijeme každou možnost k tomu, aby tyto plány byly realizovány,“ poznamenal v této souvislosti ruský prezident.

Putin dal mimo jiné rovněž najevo, že by mu vůbec nevadilo, kdyby byly zveřejněny jeho telefonické rozhovory s Trumpem. Podle něj v nich nikdy nebylo nic, co by mohlo prezidenta Spojených států kompromitovat. „Nepracoval jsem celý život na úrovni, na jaké jsem nyní. A můj předchozí život mě naučil, že jakýkoliv můj rozhovor může být zveřejněn – a z toho vždy vycházím,“ řekl šéf Kremlu.

Agentura Reuters v souvislosti s tímto Putinovým vyjádřením poznamenala, že americký Kongres chce získat přístup k telefonickým rozhovorům Trumpa s Putinem a s dalšími vedoucími světovými činiteli. Motivem tohoto úsilí je obava, že republikánský prezident mohl ohrozit národní bezpečnost.

Thunbergová je málo informovaná, řekl Putin

Ruský prezident se na fóru vyjádřil i k aktivitám mladé švédské aktivistky Grety Thunbergové. Ta je podle něj sice milá a upřímná, ale špatně informovaná a zmanipulovaná dívka. Proto v září na klimatickém summitu v New Yorku přednesla nerealistické požadavky. 

„Nikdo Gretě nevysvětlil, že současný svět je složitý a různorodý, rychle se rozvíjí a lidé v Africe nebo v mnoha asijských zemích chtějí žít na stejné úrovni blahobytu jako ve Švédsku. A jak to udělat? Přinutit je k tomu, aby dnes využívali sluneční energii, které je dnes v Africe dostatek? Vysvětlil někdo, co to stojí?“ uvedl Putin na fóru nazvaném Ruský energetický týden.

Prezident v této souvislosti poznamenal, že je v pořádku, když děti a mládež věnují pozornost aktuálním problémům, včetně těch, jež se týkají životního prostředí. „Ale když děti a mládež někdo využívá pro své zájmy, je to třeba odsoudit. A to tím spíše, pokud na tom někdo chce vydělávat,“ zdůraznil šéf Kremlu. Kdo by za tím v případě Thunbergové podle něj mohl být, ale nenaznačil.


Čtěte dále: Rusko couvá v zákazu kouření na balkónech. Bez tabáku jen kvůli ohrožení bezpečnosti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.