Boj o seniory. „Mám pro vás lepší nabídku než Babiš,“ vábí Fiala důchodce
HLASY DŮCHODCŮ
Finále kampaně před sněmovními volbami přináší souboj o hlasy seniorů. Těch jsou v ČR necelé tři miliony a jedná se o voličskou skupinu s vysokou volební účastí. Na seniorech postavil svůj voličský elektorát současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Hlasy důchodců se ale několik hodin před volbami snaží získat také strany, jež běžně volí spíš mladší lidé. O podporu požádal seniory v závěru předvolební debaty předseda nejsilnější opoziční koalice SPOLU Petr Fiala (ODS). Ten přišel s emotivním apelem na seniory a vyzval je, aby místo hnutí ANO volili opoziční koalici SPOLU.
„My se samozřejmě obracíme na všechny občany, ale tento čas chci věnovat našim seniorům. Vážení přátelé, pan Babiš vám slibuje, že v roce 2025 budete mít důchod 20 000 korun. To ale nebude jeho zásluha, to bude automaticky kvůli vysoké inflaci. Já mám pro vás lepší nabídku. Koalice SPOLU chce zlepšit hospodaření státu, zkrotíme drahotu a vy si za svoje důchody budete moci dopřát životní úroveň,“ uvedl Petr Fiala směrem k seniorům ve svém závěrečném půlminutovém čase během čtvrteční předvolební debaty na České televizi.
„A navíc spolu pomůžeme i vašim dětem a vnukům. Prosím, přemýšlejte nad tím,“ vyzval Fiala seniory u televizních obrazovek. Politici si uvědomují, že právě hlasy seniorů mohou rozhodnout. Pokud by totiž důchodci volili Andreje Babiše v podobně velké míře jako před čtyřmi lety, mohlo by být ANO silné, což by neumožnilo opozičním koalicím složit většinu v Poslanecké sněmovně.
Pro hnutí ANO, ale i koaliční sociální demokracii jsou totiž senioři oblíbenou voličskou skupinou, na kterou se rádi obracejí. Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny volilo hnutí Andreje Babiše 41 % důchodců. Na ně tak znovu spoléhá i při letošních volbách. Jde navíc o velmi početnou skupinu obyvatel. Podle České správy sociálního zabezpečení bylo k letošnímu červnu v tuzemsku 2 857 971 důchodců.
Babišovo hnutí je jedinou stranou na Západě, která je závislá téměř jen na hlasech z jedné voličské skupiny, v tomto případě tedy na seniorech. Právě ti jsou plně závislí na příjmech od státu, čehož si je Babiš vědom, a proto na důchodcích nešetří. V dobách svého vzniku přitom bylo hnutí ANO zaměřené hlavně na voliče z řad podnikatelů, ti už však nyní nemají příliš důvodů ho volit. Psali jsme o tom například zde.
Tento rok spolknou důchody ze státního rozpočtu téměř třetinu na výdajové stránce. Celkový objem prostředků pro penzisty činí téměř 537 miliard korun. Navýšení důchodů určuje zákon vždy od ledna. Vypočítává se tak, že se sleduje průměrný důchod z června, reálný růst výdělků, průměrná mzda z předchozího roku a roční inflace. Letos se tak průměrná penze vyšplhala na 15 336 korun. To byl také slib vlády, že do roku 2021 překoná průměrný důchod hranici 15 tisíc korun. Nyní v rámci předvolební kampaně slibuje Andrej Babiš seniorům důchod 20 000 korun do roku 2025, loni navíc jeho vláda rozhodla o mimořádném zaslání pěti tisíc korun, a to krátce před krajskými volbami.
Petr Fiala se tak nyní snaží alespoň část seniorů od hnutí ANO odklonit a přimět je, aby volili koalici SPOLU. Andrej Babiš se však o tuto skupinu čtyři roky zajímal a mnohokrát objížděl domovy seniorů. Například letos v květnu. „Důchodci byli skvělí, zahráli jsme pinčes i bingo. Byla to sranda a bylo to asi nejrychlejší bingo v mém životě. Pak mi popřáli pevné nervy. Jo, díky, to se bude hodit,“ uvedl Babiš ve svém propagačním videu na Facebooku, na němž je vidět, že všem důchodcům také při návštěvě rozdal papírová kreslená srdce. Ti pak dojatě mluví o tom, že ho mají rádi.
„Volám všechny důchodce“
Letos v květnu Babiš také zopakoval, že jsou důchodci pro ANO „absolutní prioritou“. „Mají slevy na jízdném, snížili jsme daně u jejich životních nákladů, navýšili doplatky na léky a nainvestovali jsme historicky nejvíc peněz do našeho zdravotnictví,“ připomněl v květnu premiér to, že senioři a studenti jezdí již několik let po celé ČR se 75% slevou, což českou státní pokladnu vychází na zhruba šest miliard ročně.
Andrej Babiš se na seniory obracel s oblibou i při předchozích kampaních, například při té před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019. Premiér se rád stylizuje do role jednoho z nich a zdůrazňuje, že je také v seniorském věku. „Volám všechny důchodce v České republice! Jo, tady Babiš. Jsem jeden z vás, ale to už přece víte. Tak snad si můžem teď říct něco jen tady mezi sebou. Tohle, co teď píšu, je jen pro nás přes šedesát. Pro nás, co už máme vnoučata. Co máme životní zkušenost. A co se nenecháme jen tak oblbnout. Víme své,“ řekl těsně před tehdejšími volbami.
O seniory bojují i jiné strany. Kromě tradičních levicových partají to je i druhá koalice Pirátů a Starostů, která má obecně spíš mladší voličstvo. I Piráti se však snaží hlasy seniorů získat. Představili program pro důchodce, který nazývají Senioři na palubě. Mají také podobné ambice jako hnutí ANO v oblasti průměrného důchodu v roce 2025. Piráti a Starostové zamýšlejí, že důchod bude přidáván nad zákonný rámec tak, aby v roce 2025 dosáhl důchod v průměru 18 až 19 tisíc korun. K tomu chtějí zavést minimální důchod ve výši 10 tisíc korun. Současně by ale mělo dojít k tomu, aby se upravil růst penze ke zvýšení podílu základní solidární části důchodu a snížení podílu zásluhové výměry.
O voliče v seniorském věku svádějí boj i další strany. Jde zejména o ČSSD a KSČM, jejichž elektorát je dlouhodobě složen z velké části právě ze seniorů.