Nechceme Evropu rozdělit, to je nedorozumění, řekl čínský premiér v Sofii

Summit s Čínou

Nechceme Evropu rozdělit, to je nedorozumění, řekl čínský premiér v SofiiNOVÉ
Li Kche-čchiang Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Spolupráce mezi 16 státy střední a východní Evropy a Čínou přispěje ke spolupráci mezi celou EU a Čínou. Po skončení sobotního summitu ve formátu 16+1 v Sofii to prohlásil čínský premiér Li Kche-čchiang. Zopakoval, že cílem platformy není rozdělit Evropu. Summit byl v pořadí sedmý, jak bylo nyní oznámeno, další schůzka se koná příští rok v Chorvatsku. Česko na nynějším setkání reprezentuje premiér Andrej Babiš.

„Na summitu jsme zhodnotili, čeho se nám dosud podařilo dosáhnout,“ prohlásil čínský premiér na úvod tiskové konferenci. Dodal, že spolupráce mezi šestnácti evropskými zeměmi a Čínou musí zůstat otevřená a transparentní. „Vítáme zapojení dalších mezinárodních organizací a institucí,“ doplnil.

Již po několikáté během své návštěvy Bulharska se Li Kche-čchiang obrátil ke kritikům celého formátu. „Někteří říkají, že cílem platformy je rozdělit Evropu, to je nedorozumění,“ prohlásil předseda čínské vlády s tím, že veškerá podobná podezření jsou nepodložená, což chtějí dokázat i na konkrétních činech. „Tento formát zemím poskytuje příležitosti, nikoli rozděluje,“ doplnil ho bulharský premiér Bojko Borisov, hostitel nynější schůzky.

Jak zdůraznili čínský i bulharský premiér, spolupráce mezi šestnácti evropskými zeměmi a Čínou je navíc vzájemně prospěšná. Jako příklad spolupráce, ze které by mělo mít právě Bulharsko prospěch, Li uvedl, že mají v plánu dovézt deset milionů tun tabákových listů do Číny. To by mělo pomoci s obživou velkému množství pěstitelů tabáku v Bulharsku, pro které bývá často těžké sehnat odbytiště.

Po summitu v Sofii míří čínský premiér na návštěvu Berlína. Předseda bulharské vlády rovněž podotkl, že vše, co se řešilo na sobotní schůzce, proberou příští týden během jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, jehož země nyní EU předsedá.

Zvláštního ekonomického fóra, které summit doprovázelo, se účastnilo přes 1000 zástupců čínských firem a podnikatelů ze střední a východní Evropy, kteří spolu hovořili o užší spolupráci v oblasti obchodu, technologií, infrastruktury, zemědělství a turismu. Na úvod tiskové konference po skončení summitu bylo rovněž mezi čínskou stranou a několika zeměmi podepsáno celkem 18 memorand o spolupráci v různých oblastech. V případě České republiky podepsal český velvyslanec v Bulharsku Dušan Štrauch dokument o spolupráci s Čínou v zemědělské oblasti.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny a poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli se svým čínským protějškem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Cílem platformy je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších deset členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko). Peking na zatím posledním summitu platformy 16+1 loni v listopadu v Budapešti slíbil, že poskytne zemím střední, východní a jihovýchodní Evropy na rozvojové a investiční projekty přes tři miliardy dolarů (67 miliard korun).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: USA rozpoutaly největší obchodní válku v dějinách, uvedla Čína a „zahájila protiútok“

Čína výrazně snížila cla na auta a spotřební zboží

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články