Prezident Macron přiletěl do zdevastovaného Bejrútu. Naštvaný dav volal po revoluci
NÁSLEDKY NIČIVÉ EXPLOZE
Francouzský prezident Emmanuel Macron prošel zničenými ulicemi Bejrútu dva dny poté, co si mohutný výbuch v tamním přístavu vyžádal životy 145 lidí a kolem 5000 zranil. Shromážděný dav prezidenta mezitím vyzýval, aby pomohl ukončit současný zkorumpovaný politický režim, jemuž mnozí přičítají vinu za neštěstí. V libanonském hlavním městě je v současné době bez domova až 300 tisíc lidí. Kvůli explozi přišla o život i jedna německá diplomatka.
„Vidím ve vašich tvářích emoce, smutek, bolest. Proto jsem tady,“ řekl Macron jedné skupině, s jejímiž členy si podal ruku na ulici plné trosek. Macron v černé kravatě na znamení smutku a v doprovodu své ochranky slíbil, že nechá do Libanonu poslat více lékařského vybavení a další pomoci. Dav kolem něj přitom skandoval „Revoluce!“ a „Lidé chtějí pád režimu“.
Macron mobbed in Beirut. Down with the regime, locals chanted, and called for Revolution while declaiming Lebanon‘s President Aoun. pic.twitter.com/4ntkZToUFj
— Quentin Sommerville (@sommervilletv) August 6, 2020
„Co je tady ale také zapotřebí, je politická změna. Tato exploze by měla být začátkem nové éry,“ uvedl Macron, který ve čtvrtek přiletěl do Bejrútu a je prvním zahraničním lídrem na návštěvě země po úterní tragédii. Macron také řekl, že bude upřímný k libanonské vládě, kterou Francie a další státy vyzývají k zavedení reforem kvůli hluboké ekonomické krizi, s níž se Libanon potýká. Kromě bankovní a měnové krize země čelí velkým dluhům. V březnu Libanon oznámil, že nebude schopen dostát svým závazkům vůči mezinárodním věřitelům. Situaci dále zhoršila pandemie způsobená koronavirem i bezvýslednost jednání o záchranném plánu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).
„Doufám, že tato pomoc půjde libanonskému lidu, nikoliv zkorumpovaným lídrům,“ řekl Macronovi jeden muž. „Pane prezidente, jste v ulici Generála Gourauda, který nás osvobodil od Osmanů. Osvoboďte nás od stávajících úřadů,“ vyzval Francii jakožto bývalou koloniální mocnost v Libanonu další účastník davu. V převážně křesťanské čtvrti města lidé poté skandovali: “Pane Macrone, osvoboďte nás od Hizballáhu!“. Hizballáh je šíitské hnutí a výrazný hráč na libanonské politické scéně. Některé země jej považují za teroristickou organizaci, jiné tak označují jen jeho ozbrojené křídlo.
Po návštěvě lékárny poškozené výbuchem Macron řekl lidem: „Chápu váš hněv, nejsem tu, abych podepsal bianko šek režimu“.
Exploze v Bejrútu zabila i německou diplomatku
Při úterním výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu přišla o život i zaměstnankyně německé ambasády, uvedl ve čtvrtek šéf německé diplomacie Heiko Maas.
„Naše nejhorší obavy se potvrdily,“ uvedl Maas s tím, že zaměstnankyně velvyslanectví zemřela ve svém bytě v důsledku exploze. „Velmi děkuji všem, kteří stejně jako naše zesnulá kolegyně každý den po celém světě ve službách naší země nesou velká osobní rizika,“ zdůraznil a vyjádřil soustrast jejím příbuzným a kolegům v Bejrútu. Poškozena byla v důsledku výbuchu i budova německé ambasády. Podle informací české diplomacie mezi oběťmi nejsou čeští občané.
Tragédii podle úřadů způsobil požár v přístavním skladu, kde bylo uloženo asi 2750 tun dusičnanu amonného, který se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice. Mohutná tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa výbuchu a podle bejrútského guvernéra Marvána Abbúda ztratilo domov až 300.000 lidí.