Pelikán končí v politice. Kvůli kauze Nikulin a názorovému rozchodu s ANO

Pelikán končí v politice. Kvůli kauze Nikulin a názorovému rozchodu s ANOAKTUALIZUJEME
Robert Pelikán Foto:

Foto: Advokátní kancelář Vrána & Pelikán

Domov

Ministr v demisi oznámil konec v politice

nel

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán oznámil chystaný odchod z politiky. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz řekl, že v příští vládě již nebude, v politice skončí i jako poslanec. Chce se věnovat advokacii a přednášet na právnické fakultě. Důvodem je jednak kauza kolem vydání ruského hackera Nikulina a to, že se názorově rozchází se stranickými kolegy v hnutí ANO.

„V ANO zatím zůstanu řadovým členem. Skončím ale ve sněmovně. Nyní jsem ovšem v té podivné situaci – jsem ve vládě, která už je v demisi, takže těžko podám demisi. Odejít bych mohl jenom tak, že bych požádal prezidenta, aby mě uvolnil z úřadu, čemuž by mohl vyhovět​​​,“ řekl Pelikán pro Aktuálně.cz.

„Babiš řekl, že je potřeba, abych zůstal“

Své rozhodnutí nepodílet se na další vládě oznámil Pelikán podle svých slov šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi asi před měsícem.„Tehdy jsem věděl, jak rozhodnu v případu Nikulin, očekával jsem, že to vyvolá u některých politických subjektů v Česku nepřátelské reakce a nechtěl jsem tím zatěžovat jednání o budoucí vládě,“ řekl Pelikán pro Aktuálně.cz. Dalším důvodem jeho odchodu ze scény je fakt, že jeho názory se liší od většinového stanoviska hnutí.

„Konkrétněji jde třeba o agendu lidských práv, kterou mám dnes na starost. Velmi obtížně hledám porozumění u řady poslanců v našem klubu, co se lidských práv týká,“ vysvětlil ministr v demisi.

S čím se Pelikán rozchází se svými stranickými kolegy v hnutí ANO, je například názor na hnutí SPD Tomia Okamury. „Ale celkově jsou mé názory tu více tu méně od směřování celého hnutí odlišné. Do určité míry je to v každé straně přirozené, ale od určité míry je to už divné,“ řekl Pelikán.

Předseda hnutí Babiš se Pelikána prý snažil přesvědčit, aby nekončil, ale poznal, že už je rozhodnutý. „Nic mi nenabízel, pouze říkal, že je potřeba, abych zůstal,“ uvedl Pelikán. „Možná měl pocit, že chci slyšet, že jsem osoba na svém místě. Ale už jsem rozhodnutý…“ dodal ministr v demisi. Kdy složí poslanecký mandát, Pelikán neuvedl. Podle Babiše měl Pelikán na starosti těžký resort a vedl si velmi dobře. „Vím, že se mu nelíbilo třeba vystupování některých kolegů poslanců z ANO kolem pana Ondráčka, když kandidoval na předsedu komise pro kontrolu GIBS. Cítil, že nový poslanecký klub má v některých otázkách jiné názory,“ řekl dnes premiér webům E15.cz a Aktuálně.cz. Dodal, že Pelikán byl v hnutí ANO zástupcem městských intelektuálů a jeho hlas bude chybět.

Před odchodem z politiky by chtěl Pelikán ve Sněmovně prosadit ještě změny v oddlužení lidí, kteří se ocitli v dluhové pasti. „Jsem rád, že jsem dotáhl do schváleného věcného záměru hromadné žaloby, které jsou moc důležité. Teď dokončujeme elektronické náramky a nový systém výběru soudců,“ dodal.

Kauza Nikulin

Česká policie zadržela Nikulina předloni v říjnu na základě amerického zatykače. O jeho vydání ale usilovalo také Rusko. Kvůli podezření z rozsáhlých kybernetických útoků na sociální sítě a počítačové systémy vydala Česká republika Nikulina minulý týden do USA.Vydat Nikulina do USA byl ministr Pelikán rozhodnut již několik týdnů. Čekal, až budou splněny odkladové podmínky. „Jednak na rozhodnutí Ústavního soudu, jednak na rozhodnutí městského soudu o správní žalobě. Tam zákon stanoví, že musím čekat na rozhodnutí o správní žalobě,“ uvedl Pelikán. U kasační stížnosti to zákon takto nestanoví, dodal.

Česká justice rozhodla, že vydání Nikulina je přípustné jak do USA, tak do Ruska. Jeho stížnost ústavní soudci neveřejně odmítli minulý týden. Pelikán pak rozhodl o vydání do USA, kam údajný hacker odletěl v noci na pátek. „Skutečně jsem čekal, až budou splněny odkladné podmínky, které tam byly. Pak už nebyl důvod to dále protahovat,“ dodal. Už dříve uvedl, že žádost USA o vydání Nikulina byla důvodnější než ta ruská.

Pelikánovo rozhodnutí o vydání Nikulina do USA ocenila především opozice. „Oceňuji, že ministr Robert Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře Mynáře a dalších lidí z Hradu, aby byl Nikulin vydán do Ruska, a rozhodl o vydání tohoto hackera do země, vůči které se dopustil trestné činnosti,“ uvedl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podle Pelikána měl prezident Miloš Zeman v lednu několikrát orodovat za Nikulinovo vydání do Ruska. Negativně vydání vnímají komunisté. „Vláda ČR se v jednom týdnu dvakrát zachovala v rozporu s principy mezinárodního práva a žel také velmi lokajsky. Vyhostit diplomaty bez důkazu a vydat cizího státního příslušníka bez rozsudku jinam než do země původu je víc než za hranou dobrých mravů. To je ostuda,“ prohlásil Filip na Twiiteru.

Čtěte také: Babiš nezná slovo kompromis. Dělal z nás malé děti, řekl Zimola

Související články