Faltýnkovy výmluvy: Ťokovi hrozilo odvolání, tak jsem mýto musel vyřešit já

Faltýnkovy výmluvy: Ťokovi hrozilo odvolání, tak jsem mýto musel vyřešit jáNové
Domov

Výběr mýtného systému

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že vstoupil do řešení dálničního mýtného, když expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle něho hrozil kvůli problému s mýtem odvoláním ministra dopravy za ANO Dana Ťoka. Faltýnek v úterý před novináři uvedl, že v takovém momentu žádné pověření nepotřebuje. Dříve poukazoval na to, že o mýtu jednal s představiteli firmy Kapsch a antimonopolního úřadu z pověření koaliční rady pro dopravu. Někdejší ministr zemědělství v Sobotkově vládě Marian Jurečka vyloučil, že by vláda či koalice Faltýnka jednáním pověřily. Sněmovna po rozsáhlé debatě rozhodla, že o případu bude jednat ve čtvrtek. 

Faltýnek v úterý popisoval, že v červnu 2015 se konala v Sobotkově sněmovní kanceláři koaliční rada tehdejší vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL k mýtnému. Sobotka na ní podle místopředsedy ANO vyzval Ťoka, aby do konce července vyřešil údajně nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch. Pokud by se tak nestalo a nebylo by možné zahájit výběrové řízení na provozovatele mýtného systému, premiér podle Faltýnka hrozil, že Ťoka nechá odvolat.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

09:00 Příkaz k domovní prohlídce u Faltýnka mluví i o úplatcích

Deník Právo ve středu zveřejnil citace z policejního příkazu k domovní prohlídce v kauze ovlivňování veřejných zakázek na mýtné. Citace z příkazu ukazují, že šéf Kapsche chtěl prostřednictvím Faltýnka ovlivnit soutěž na mýtný systém.  

STŘEDA 13. BŘEZNA 2019

16:00 Sněmovna se bude zabývat podezřeními kolem mýtného ve čtvrtek

Sněmovna by se měla zabývat podezřeními kolem ovlivňování soutěže na výběr dálničního mýtného ve čtvrtek. Dolní komora o tom rozhodla dnes při jednání o změnách programu nynější schůze. V případu figuruje první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

15:05 Hezký pokus o úhybný manévr, glosuje ODS Faltýnkův návrh na název bodu k mýtu

Podle prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka by se bod věnující tendru na mýto, v němž sám figuruje, měl jmenovat Problematika mýta od roku 2006, projednat by se podle něj měl ve čtvrtek dopoledne. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura to označil za hezký pokus o úhybný manévr.

14:54 Jurečka: Nepamatuji se, že by vláda či koalice Faltýnka pověřily

Bývalý ministr Sobotkovy vlády ČSSD, ANO a lidovců Marian Jurečka (KDU-ČSL) si nepamatuje, že by tehdejší kabinet či vedení koalice pověřily místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka jednáním o mýtu, řekl to v úterý před jednáním sněmovny. Faltýnek uvedl, že o mýtném systému jednal s představiteli firmy Kapsch a antimonopolního úřadu z pověření koaliční rady pro dopravu.

14:45 Jaroslav Faltýnek chce o tendru na mýto jednat až ve čtvrtek

Oproti tomu opoziční ODS či TOP 09 chce výběr dálničního mýta a roli prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v něm řešit už dnes. ODS zajímá i názor premiéra Andreje Babiše (ANO) na policejní zásah.

13:00 Dnes se měl záležitostí tendru na mýto zabývat poslanecký klub ANO

Vzhledem k oslavám výročí vstupu Česka do NATO na Hradě se ale sešel nízký počet členů. Jednání se neúčastnil ani předseda ANO a premiér Andrej Babiš.

11:41 Vládní ČSSD Faltýnkův návrh na zařazení bodu k mýtu podpoří

Deníku Echo24 to uvedl předseda klubu ČSSD Jan Chvojka. Faltýnek chce Poslanecké sněmovně vysvětlit svou roli v kauze mýtného tendru.

11:10 Na debatě o podezřeních kolem mýta se sněmovní grémium neshodlo

Sněmovní grémium se dnes dopoledne neshodlo na tom, zda a případně kdy by plénum dolní komory mohlo jednat o podezřeních kolem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka ohledně výběru dálničního mýta. Návrhy na zařazení mimořádného bodu tedy zazní podle informací ČTK odpoledne na jednání Sněmovny v bloku změn programu nynější schůze individuálně.

10:42 Europoslanec Niedermayer mluví o selhání státu

Ke kauze mýtného tendru, v němž figuruje poslanec a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se vyjádřil europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). „Pokud šéf úřadu konzultuje s významným poslancem ‚kam má směřovat úřad‘ ve významném tendru, znamená to, že úřad dělá přesný opak toho, co by měl. Může to být závažný právní delikt, ale hlavně je to obrovské selhání státu v důležité oblasti,“ uvedl na Twitteru.

9:45 Sněmovna by se mohla zabývat podezřeními kolem Jaroslava Faltýnka

Souvisejí s provozováním mýtného systému na dálnicích. Snahu o zařazení mimořádného bodu na schůzi avizovala část opozice. Navrhnout jej ale chce i sám předseda klubu ANO a první místopředseda hnutí Faltýnek. Případem by se měl před jednáním pléna zabývat poslanecký klub ANO. Policisté zasahovali minulý týden na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ve firmě Kapsch i u Faltýnka doma.

Úterý 12. března 2019

20:52 Koalice na Brně-středu pokračuje, ANO přijde o resort investic

Koalice na radnici v Brně-středu prozatím pokračuje i po krizi, kterou vyvolala policejní razie na radnici minulý týden. Hnutí ANO opustí funkci radního pro investice, jeho radní Jiří Švachula, který je po zásahu policie ve vazbě, by měl na funkci radního rezignovat do středy, jinak bude odvolán. Dohodli se na tom zástupci všech tří koaličních stran 

18:52 Brněnské ANO chce vyloučit Švachulu i Liškutina

Brněnská organizace hnutí ANO dnes doporučila, aby hnutí vyloučilo brněnského radního Jiřího Švachulu a místostarostu Brna-Ivanovic Petra Liškutina, který také pracuje jako vedoucí odboru investic Brna-středu. Novinářům to řekl republikový i jihomoravský místopředseda hnutí a brněnský exprimátor Petr Vokřál. Rozhodnutí o vyloučení by mohlo padnout už ve čtvrtek.

17:09 Kněžínek zatím šéfa ÚOHS Petra Rafaje neodvolá

Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka by to nyní bylo neodůvodněné. Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu antimonopolního úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kněžínka ale bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu.

16:18 Faltýnek navrhne téma mýtného tendru jako mimořádný bod Sněmovny

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek navrhne zařazení mimořádného bodu na program sněmovny ohledně mýtného tendru. Chce vysvětlit svoji roli v kauze, uvedla ČT. Faltýnek televizi sdělil, že je připraven tento bod navrhnout v úterý grémiu Poslanecké sněmovny. Počítá s tím, že vystoupí a bude připraven odpovědět na dotazy poslanců a vysvětlit svoji roli v případu. O žádném ovlivňování podle něho nemůže být ani řeč.

16:06 Místostarostka Brna-střed chce od ANO záruky

Podle místostarostky Michaely Dumbrovské (KDU-ČSL) musí mít řešení situace dopad na stávající poměry na radnici. „Budeme chtít po našich koaličních partnerech z ANO vědět, jak se na to dívají, zda to bylo osobní selhání, jaké dávají záruky. A pokud nás to uspokojí, můžeme z toho vycházet,“ řekla Dumbrovská.

15:42 Rafaj věří, že policie prokáže zákonnost správních řízení ÚOHS

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj věří, že vyšetřování policie po nedávné razii prokáže, že všechna správní řízení vedená úřadem byla zákonná, a nikdo je neovlivňoval. V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

14:46 Jednání Faltýnka bylo nestandardní, tvrdí Ťok

Podle ministra dopravy Dana Ťoka bylo jednání Jaroslava Faltýnka s účastníky mýtné soutěže krajně nestandardní. Současná kauza kolem Kapsche pak podle něj vysvětluje chování firmy vloni na jaře, kdy cítil z její strany tlak, aby nepokračoval ve své funkci. O jednání Faltýnka s Kapschem nejspíš bude v úterý jednat poslanecký klub ANO. „Nemyslím si, že je kohokoliv v politice úlohou jednat s účastníky soutěže,“ řekl Dan Ťok.

14:36 Informace z Faltýnkovy kauzy prý neunikly od policie

Tvrdí to ministr vnitra Jan Hamáček po schůzce s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Podle šéfa policie byly zveřejněny informace z dokumentů, které měli k dispozici obhájci či obvinění. „Mluvil jsem s policejním prezidentem a nemám žádný důvod se domnívat, že došlo k úniku informací od policie. Jeho vysvětlení je pro mě dostačující,“ napsal na twitteru Hamáček. To potvrdil i Jan Švejdar

14:27 Není důvod, aby poslanci jednali o Faltýnkovi, řekl Hamáček

Podle předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka není podezření tak závažné, aby se o něm jednalo na půdě Sněmovny. Takovou iniciativu ohlásila o víkendu opoziční ODS, v úterý chce na program schůze navrhnout mimořádný bod. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že Faltýnek se vyjádří k případu na jednání poslaneckého klubu vládního hnutí.

14:05 Obviněným hrozí až 16 let vězení

Policie viní devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pět lidí je ve vazbě, kromě Liškutina a Švachuly jsou to podnikatelé ve stavebnictví a realitách, a to Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Další čtyři budou stíhaní na svobodě, dva z nich spolupracují. Hrozí jim 10,5 až 16 let vězení. Přitěžuje jim účast v organizované skupině, která jim sazbu zvedá.

13:30 Faltýnkův syn měl koupit vilu od stíhaného

Syn předsedy klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka měl podle informací MF Dnes levně koupit luxusní vilu od podnikatele Ivana Trunečka. Společnost podnikatele Trunečka je podezřelá z podílu na manipulaci zakázek v městské části Brno-střed. Jiří Faltýnek měl rozestavěny dům získat za 1,8 milion korun a osmisetmetrový pozemek za dalších 3,5 milionu korun. „Pana Trunečku samozřejmě znám. Dělal mi dům, což je veřejná informace. V Teplárnách jsem nebyl v pozici, kdy bych mohl zadávání veřejných zakázek jakkoliv ovlivnit. Hnutí ANO tam naopak nastavilo protikorupční opatření,“ řekl MF Dnes Jiří Faltýnek.

12:57 Starosta Brna-střed nevylučuje rozpad koalice

Starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS) nevyloučil rozpad koalice ODS, KDU-ČSL a hnutí ANO kvůli razii na radnici z minulého týdne. „Koaliční jednání je dohodnuto dnes na 19:00. Za vhodné považuji odstoupení pana Švachuly z pozice radního a distancování se hnutí ANO od manipulací s veřejnými zakázkami, ke kterým mělo docházet za jeho působení,“ řekl pro Echo24 Vojtěch Mencl.

12:36 ANO vyzývá Liškutina, aby se vzdal mandátu zastupitele

Vedení buňky hnutí ANO v městské části Brno-Ivanovice vyzve místostarostu Petra Liškutina (ANO), aby složil mandát. Liškutin stejně jako Švachula skončil ve vazbě po policejní razii na radnici městské části, kde působil jako vedoucí investičního odboru. Podle Jiřího Faltýnka by Liškutina měl nahradit Olin Uvarov, který byl náhradníkem na kandidátce.

12:24 České dráhy odvolaly obviněného Švachulu

Radní městské části Brno-střed za hnutí ANO byl v dozorčí radě ČD Cargo. Jiří Švachula je ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek. Dosud byl řadovým členem dozorčí rady nákladního dopravce, k jeho odvolání vyzval už dříve premiér Andrej Babiš.

10:10 Podezření je vážné, tvrdí exstarosta Brna-střed

Bývalý starosta a nynější místostarosta městské části Brno-střed Martin Landa (nyní za ANO) považuje za velmi závažné obvinění policie v případu podezřelých zakázek na radnici, kvůli kterému skončil ve vazbě radní Jiří Švachula (ANO). Netroufá si vyřknout žádný soud. V době svého starostování si ničeho podezřelého nevšiml. Naopak si myslí, že vedení radnice tehdy zavedlo opatření, aby minimalizovalo prostor pro nekalosti.

9:30 Kauza nedělá dobré jméno „protikorupčnímu“ hnutí ANO

Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to prohlásil v novinách MF Dnes a Lidové noviny, které patří do jeho svěřenského fondu. Podle něj je jeho pravá ruka, 1. místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, v kauze pouze v pozici svědka. Premiér také dodal,  „Pan Faltýnek tam má figurovat jako svědek. Ale samozřejmě to nepůsobí dobře. Ke mně se Kapsch také pokoušel dostat, já je odmítl vůbec jen přijmout. Byla to záležitost pana ministra dopravy Ťoka. Uvidíme, já to určitě řešit nebudu, nemám tam co řešit. Policie i státní zastupitelství jsou nezávislé, je potřeba to urychleně objasnit, aby se rozptýlily jakékoli obavy,“ řekl Andrej Babiš.

„V tom momentě, protože mýto byla a je politická záležitost a hrozilo, že stát nebude vybírat mýto, že nedojde k dořešení problematické smlouvy, tak jsem jako účastník jednání a první místopředseda ANO do toho aktivně vstoupil a začal to řešit,“ řekl Faltýnek. Podařilo se podle něho dohodnout zrušení údajně nevýhodných dodatků smlouvy s firmou Kapsch, slevu 1,5 miliardy korun a mohlo se zahájit nové výběrové řízení.

„V momentě, kdy pan premiér Sobotka říká našemu ministru dopravy, vyřeš ten problém do konce července, nebo tě odvolám, nepotřebuju žádné pověření jako první místopředseda ANO, abych problém nezačal okamžitě řešit. A já jsem ho vyřešil,“ řekl Faltýnek.

Sněmovna bude o Faltýnkovi jednat ve čtvrtek

Zařazení bodu o mýtném vyvolalo rozsáhlou debatu. Faltýnek nejprve navrhl na čtvrtek zcela nový bod, v jehož rámci by se debatovalo o výběru mýtného od jeho zavedení v roce 2006. Faltýnkovu snahu vetovaly kluby ODS a KDU-ČSL. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil Faltýnkův návrh za úhybný manévr, upozorňoval na to, že Sněmovna by neprojednala výroční zprávy České televize.

ODS a Piráti potom neuspěli v hlasování s návrhy, aby se Sněmovna záležitostí zabývala už v úterý v rámci bodu, který je na programech sněmovních schůzí už tři čtvrtě roku. Faltýnek v této souvislosti nařkl občanské demokraty z toho, že dnes nechtějí projednat mimo jiné návrh KSČM na takzvané zdanění církevních restitucí, který zamítl Senát.

Sněmovna se nakonec nakonec shodla na návrh KDU-ČSL na tom, že dosud neprojednaný bod nazvaný informace vlády o výběrovém řízení na mýtný systém probere ve čtvrtek.

Jurečka: Nepamatuji se, že by vláda či koalice Faltýnka pověřily

Bývalý ministr Sobotkovy vlády ČSSD, ANO a lidovců Marian Jurečka si nepamatuje, že by tehdejší kabinet či vedení koalice pověřily místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka jednáním o mýtu. Řekl to v úterý novinářům.

„Nepamatuji si nikdy v minulosti, že by padlo – ať už na úrovni koaliční rady, vlády, nebo takzvaného monitorovacího výboru pro výběr mýtného systému – nějaké pověření pro pana Faltýnka, aby on vyjednával otázku výběru mýtného systému, případně dojednával nějaké záležitosti s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl Jurečka. Dodal, že si nepamatuje, na jakém základě by mělo pověření být. „Pokud vzniklo někde uvnitř ANO, tak to je jiná záležitost,“ dodal Jurečka, který ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) vedl resort zemědělství.

Podle Jurečky neukazuje na profesionalitu a objektivitu ÚOHS ani to, že jeho šéf Petr Rafaj na takový „formát, způsob a místo“ přistoupil.

Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluví o Faltýnkovi, který s oběma jednal. Policisté kvůli možnému ovlivňování zakázek minulý čtvrtek zasahovali na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ANO dává ruce pryč od Faltýnka. Ten chce poslancům vysvětlovat, proč se pletl do tendru na mýto

Související články