1 Smrt monarchy

Ve švýcarském exilu zemřel poslední rumunský král

, NOVÉ

Témata: , , ,

Poslední rumunský král Michal I. v úterý zemřel ve Švýcarsku ve věku 96 let. S odvoláním na královský dům o tom informovala agentura Reuters. Monarcha žijící v exilu trpěl rakovinou a loni se stáhl do ústraní.

Michal byl bratrancem britské královny Alžběty. Moci se poprvé ujal v roce 1927, kdy na trůn nastoupil jako šestiletý a vládla za něj regentská rada. Jeho otec, který se dříve kvůli svému záletnictví musel vzdát dědičného práva, se v roce 1930 prohlásil králem a zůstal jím až do roku 1940, kdy musel abdikovat ve prospěch Michala I.

Staronový král měl ovšem jen málo pravomocí a zemi řídil generál Ion Antonescu, který stranil nacistickému Německu. V roce 1944 provedl Michal I. převrat, během kterého Antonescua zadržel a Rumunsko přešlo na stranu Spojenců.

V roce 1947 nuceně abdikoval poté, co v Rumunsku převzali moc komunisté. Od té doby žil na Západě, kde se později léčil s rakovinou a leukémií. Byl vyznamenán americkým prezidentem Harry Trumanem Řádem záslužné legie, a také sovětským diktátorem Josifem Stalinem Řádem vítězství.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Rumunsku zemřel Iulian Vlad, „pevná opora“ diktátora Ceaușescua

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.