Ve švýcarském exilu zemřel poslední rumunský král

Ve švýcarském exilu zemřel poslední rumunský králNOVÉ
Rumunský král Michal I. Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Smrt monarchy

tk

Poslední rumunský král Michal I. v úterý zemřel ve Švýcarsku ve věku 96 let. S odvoláním na královský dům o tom informovala agentura Reuters. Monarcha žijící v exilu trpěl rakovinou a loni se stáhl do ústraní.

Michal byl bratrancem britské královny Alžběty. Moci se poprvé ujal v roce 1927, kdy na trůn nastoupil jako šestiletý a vládla za něj regentská rada. Jeho otec, který se dříve kvůli svému záletnictví musel vzdát dědičného práva, se v roce 1930 prohlásil králem a zůstal jím až do roku 1940, kdy musel abdikovat ve prospěch Michala I.

Staronový král měl ovšem jen málo pravomocí a zemi řídil generál Ion Antonescu, který stranil nacistickému Německu. V roce 1944 provedl Michal I. převrat, během kterého Antonescua zadržel a Rumunsko přešlo na stranu Spojenců.

V roce 1947 nuceně abdikoval poté, co v Rumunsku převzali moc komunisté. Od té doby žil na Západě, kde se později léčil s rakovinou a leukémií. Byl vyznamenán americkým prezidentem Harry Trumanem Řádem záslužné legie, a také sovětským diktátorem Josifem Stalinem Řádem vítězství.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Rumunsku zemřel Iulian Vlad, „pevná opora“ diktátora Ceaușescua

Související články