Německem otřásá skandál. Firma nemůže najít 50 miliard, možná ani neexistují
KAUZA WIRECARD
Německá finanční společnost Wirecard v pondělí uvedla, že účty s chybějící částkou zhruba 1,9 miliardy eur (50,7 miliardy Kč), kvůli kterým auditoři EY minulý týden odmítli podepsat účetní závěrku, zřejmě vůbec neexistují. Částka představuje asi čtvrtinu celkové rozvahy firmy. Němečtí prokurátoři by podle zdrojů agentury Reuters mohli v rámci vyšetřování této kauzy vydat zatykače na bývalé vedoucí pracovníky podniku Markuse Brauna a Jana Marsaleka.
Braun minulý týden kvůli aféře odstoupil z funkce generálního ředitele podniku. Firma propustila také provozního ředitele Marsaleka, kterého minulý týden dočasně zbavila funkce. Oba jsou Rakušané a podle zdrojů agentury Reuters hrozí nebezpečí, že by se mohli pokusit o útěk.
Společnost Wirecard v pondělí uvedla, že nezveřejnění výsledky za loňský rok a za první čtvrtletí roku letošního. Zrušila také výhled hospodaření. Budoucnost firmy je tak nejistá a bude záviset na vstřícnosti bank, upozornila agentura DPA.
Představenstvo na základě zkoumání zjistilo, že je velká pravděpodobnost, že bankovní účty s částkou 1,9 miliardy eur neexistují. Společnost nyní zvažuje řadu opatření, která mají zajistit, že bude schopna pokračovat v provozu, včetně snížení nákladů, restrukturalizace či ukončení činnosti některých divizí.
Wirecard se také snaží znovu vyjednat s bankami podmínky půjčky. Podle DPA jsou jednání konstruktivní a mezi bankami je zájem udržet Wirecard při životě, protože její pád by mohl způsobit šok finančnímu odvětví. Dohoda by mohla být do konce příštího týdne.
Skandál vypukl minulý týden ve čtvrtek, když auditoři EY oznámili, že nemohou potvrdit existenci 1,9 miliardy eur, které měly být na vázaných účtech u dvou bank v Asii. Akcie společnosti Wirecard minulý týden klesly o více než 70 procent. K pondělku oslabily o 44 procent.
Pátrání po penězích na Filipínách se dostalo do slepé uličky. Filipínské finanční ústavy Bank of Philippine Islands (BPI) a BDO Unibank uvedly, že dokumenty, které mají prokázat, že u nich Wirecard uložila peníze, jsou falešné. Obě banky prohlásily, že Wirecard není jejich klientem. Filipínská centrální banka uvedla, že zřejmě žádné takové peníze do země nevstoupily.
BPI nicméně agentuře Reuters řekla, že suspendovala jednoho zaměstnance, jehož podpis se zřejmě objevil na jednom z falešných dokumentů. BDO pak centrální bance sdělila, že jeden z marketingových úředníků zřejmě podvodně vytvořil bankovní certifikát.
Společnost Wirecard, která zpracovává platby a poskytuje finanční služby, vznikla v roce 1999. V minulých letech byla v Německu dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. V roce 2018 byla dokonce začleněna do hlavního akciového indexu DAX, a to na úkor Commerzbank. V té době tržní hodnota Wirecard činila 24 miliard eur. Po propadu v minulém týdnu klesla na méně než tři miliardy eur, upozornil server BBC.
Skandál vyšel najevo po sérii loňských článků v listu Financial Times, které se zaměřily na účetní nesrovnalosti u asijských aktivit firmy. Podnik obvinění zprvu odmítal a tvrdil, že se asi stal terčem spekulantů.