Merkelová podpořila návrh na stavbu letadlové lodi EU. Podle AKK by demonstrovala jednotu Evropy

SPOLEČNÁ OBRANA

Merkelová podpořila návrh na stavbu letadlové lodi EU. Podle AKK by demonstrovala jednotu EvropyNOVÉ
letadlovky USS Enterprise (vlevo) a Charles de Gaulle (vpravo) Foto:

Foto: Wikipedie

1
Svět

Echo24

Německá kancléřka Angela Merkelová podpořila návrh předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové vybudovat spolu s Francií evropskou letadlovou loď. Projekt má za cíl posílit společnou evropskou obrannou politiku a zvýšit váhu EU ve světě, informovala agentura DPA.

Merkelová po setkání s lotyšským premiérem uvedla, že „by bylo opravdu dobré, kdyby evropská strana disponovala takovouto výzbrojí“, ačkoliv má EU v oblasti obranné politiky nyní jiné priority. „Jsem připravena na tom spolupracovat,“ dodala.

Šéfka CDU Krampová-Karrenbauerová, která je v Německu podle iniciál svého jména všeobecně známá jako AKK, v nedělním textu otištěném v deníku Welt am Sonntag reagovala na otevřený dopis francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jenž obyvatelům kontinentu předestřel svou vizi Evropy. Podle předsedkyně v současnosti nejsilnější německé politické strany a pravděpodobné budoucí kancléřky by se společnou letadlovou lodí demonstrovala jednota Evropy v otázkách společné obrany.

AKK ve své argumentaci uvedla, že „již nyní Německo a Francie spolupracují na projektu evropského bojového letounu (...), k němuž jsou přizvány i další státy. V dalším kroku bychom mohli zahájit symbolický projekt stavby společné letadlové lodi“, abychom tím vyjádřili globální roli EU jakožto „bezpečnostní a mírové mocnosti“.

Francouzské námořnictvo má v současnosti ve službě jedinou letadlovou loď Charles de Gaulle, které nedávno skončila dva roky trvající modernizace v hodnotě jedné miliardy eur (skoro 26 miliard Kč).


Čtěte dále: Armáda USA se hostitelským zemím prodraží? Trump chce víc peněz za vojáky vyslané do ciziny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.