1 SPOLEČNÁ OBRANA

Merkelová podpořila návrh na stavbu letadlové lodi EU. Podle AKK by demonstrovala jednotu Evropy

, NOVÉ

Témata: , , ,

Německá kancléřka Angela Merkelová podpořila návrh předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové vybudovat spolu s Francií evropskou letadlovou loď. Projekt má za cíl posílit společnou evropskou obrannou politiku a zvýšit váhu EU ve světě, informovala agentura DPA.

Merkelová po setkání s lotyšským premiérem uvedla, že „by bylo opravdu dobré, kdyby evropská strana disponovala takovouto výzbrojí“, ačkoliv má EU v oblasti obranné politiky nyní jiné priority. „Jsem připravena na tom spolupracovat,“ dodala.

Šéfka CDU Krampová-Karrenbauerová, která je v Německu podle iniciál svého jména všeobecně známá jako AKK, v nedělním textu otištěném v deníku Welt am Sonntag reagovala na otevřený dopis francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jenž obyvatelům kontinentu předestřel svou vizi Evropy. Podle předsedkyně v současnosti nejsilnější německé politické strany a pravděpodobné budoucí kancléřky by se společnou letadlovou lodí demonstrovala jednota Evropy v otázkách společné obrany.

AKK ve své argumentaci uvedla, že „již nyní Německo a Francie spolupracují na projektu evropského bojového letounu (...), k němuž jsou přizvány i další státy. V dalším kroku bychom mohli zahájit symbolický projekt stavby společné letadlové lodi“, abychom tím vyjádřili globální roli EU jakožto „bezpečnostní a mírové mocnosti“.

Francouzské námořnictvo má v současnosti ve službě jedinou letadlovou loď Charles de Gaulle, které nedávno skončila dva roky trvající modernizace v hodnotě jedné miliardy eur (skoro 26 miliard Kč).


Čtěte dále: Armáda USA se hostitelským zemím prodraží? Trump chce víc peněz za vojáky vyslané do ciziny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,