Hledá se architekt roku. Kdo navrhl nejlepší stavbu?

Hledá se architekt roku. Kdo navrhl nejlepší stavbu?Nové
Domov

Česká architektura

Blíží se další ročník soutěže Architekt roku. Nominovat lze do 14. června, cenu získá významný tvůrce, který se v období uplynulých pěti významně zasloužil o architekturu v České republice. Ať už vynikající architektonickou tvorbou nebo podporou kvalitní architektury.

Oceněni byli v minulosti třeba umělkyně experimentující ve veřejném prostoru Kateřina Šedá, nebo popularizátoři architektury Adam Gebrian a Marcela Steinbachová. Loňským laureátem byl ale jeden z nejvýraznějších architektů na české scéně Petr Hájek.

Na ocenění Architekt roku mohou být nominováni iniciátoři výjimečných tvůrčích počinů, autoři staveb, teoretici, publicisté i další osobnosti, které přispěly k podpoře kvality a projevily angažovanost na poli architektury.

Nominace posoudí odborná porota složená z architektů Adama Gebriana, Petra Hájka, Josefa Pleskota, Marcely Steinbachové a umělkyně Kateřiny Šedé. Porota vybere tři až pět finalistů, z nichž vzejde vítěz vyhlášený na slavnostním ceremoniálu 10. září 2019 v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

Součástí Architekta roku organizovaného společností ABF, a. s., je zvláštní cena Architekt obci, která se snaží upozornit na nutnost dobré spolupráce mezi architektem a samosprávou při tvorbě a plánování obce s důrazem na tvorbu veřejného prostoru. Cenu vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a časopis Moderní obec.

Cena Architekt roku je udělována již od roku 2008. V roce 2013 došlo ke změně jejího statutu. „Rozhodli jsme se upravit statut a zacílit na oceňování a podporu aktivních lidí. Snažíme se tak vyzdvihnout tvůrčí práci architektů a dalších odborníků, kteří se podílejí na vzniku kvalitní výstavby, ale i občanskou angažovanost,“ řekl předseda představenstva ABF Pavel Sehnal.

Dále čtěte: Radnice jako kostky cukru. Architektka: Nechtěli jsme obyčejnou kancelářskou budovu

Související články