Babiš není sám, kdo z Babiše vytváří mučedníka
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ČESKÉ REAKCE NA ZATYKAČ ICC
V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake to napsal ČTK v ...
V tom, že „i po tom všem“ má Andrej Babiš slušnou šanci vyhrát volby, a dokonce sestavovat vládu, hrají samozřejmě roli peníze rozdávané důchodcům a státním zaměstnancům. Roli tu však hraje i Babišův talent vystupovat jako narušitel systému, který překonává úklady starého establishmentu. Kdyby to tak nebylo, nejspíš by jeho volební tým, tito profesionálové na marketing postavený na kvalitních průzkumech voličských skupin, nevolil na reklamu pro volební Babišovu knihu slova: Čtěte, než to zakážou!
Za dlouhou výdrž fikce o oběti establishmentu nesou odpovědnost také instituce, které v představách premiérových kritiků – řekněme z Milionu chvilek – měly působit jako jeho poslední protiváha. Policie, za níž musíme vidět Městské státní zastupitelství v Praze, včera potřetí navrhla podat obžalobu v případě Čapí hnízdo. Sedmnáct dní před volbami. A přestože poslední důvod k odkladu, výslech premiérova syna, je validní, kde byly orgány činné v trestním řízení minimálně poslední čtyři roky, kdy o pobytu mladého Babiše ve Švýcarsku věděl už naprosto každý?
Andrej Babiš jr. podle svých slov českou policii kontaktoval necelý rok předtím a bez odezvy. Nemohly se naše neohrožené orgány pokusit o získání svědectví od mladého Babiše aspoň letos v létě, když se začal vyskytovat v republice a na veřejnosti? Zajímavé je, že za pražské státní zastupitelství vystupují i dnes titíž lidé, kteří udivené veřejnosti v listopadu 2017 zdůvodňovali, proč v tomto směru nejde nic podniknout a že se nebude vyšetřovat možné zavlečení svědka na východní Ukrajinu.
Existuje hypotéza formulovaná v roce 2018 Petrem Tomanem. Známý advokát tehdy o špičkách soustavy státních zástupců v Echu prohlásil: „Každý z nich je dnes reálně nedotknutelný. V čele vlády stojí obviněný premiér a považuji za naprosto vyloučené, aby vláda v čele s obviněným premiérem odvolala šéfy státních zástupců, kteří ho stíhají.“ Je skutečně tak divoká úvaha, že toto věcně neomluvitelné protahování Čapího hnízda, vyšetřované od podzimu 2015 (přičemž podezření bylo široce publikováno nejpozději v roce 2013), špičkám soustavy vyhovuje? Ale právě teď to vyhovuje i Babišovi. V kampani, v níž jde z jeho pohledu o všechno, získal do příběhu o outsiderovi proti systému novou látku.
Podobně v jeho prospěch působí i přetahovaná s Evropskou komisí. Opět včera jsme se dozvěděli, že příslušné Generální ředitelství Komise odmítlo vyhovět českému ministerstvu pro místní rozvoj. Ministerstvo pod vedením Kláry Dostálové (ANO) má za úkol poslat Komisi soupis opatření, jež republika přijala k vyloučení střetu zájmů svého premiéra – čerpače dotací. Ministerstvo žádalo odklad o dva měsíce, což teď Komise slavně nepovolila. Kdyby chtěla, rozuměj kdyby chtěly rozhodující síly v Evropské radě, tento trapný spor už mohl dávno skončit a česká vláda mohla být přinucena k tomu, aby se Agrofert neucházel o unijní dotace. To však není v zájmu Komise ani Rady. V zájmu těchto mocných těles s planetárními cíli – zastavit změnu klimatu, porazit paleokonzervativce z východu EU – je mít v čele členské země, v níž proti těmto planetárním cílům dříme nějaký odpor, zraněného člověka. Činovníkovi Generálního ředitelství je lhostejné, že disciplinární opatření z nepopulárního Bruselu přichází sedmnáct dní před volbami.
Platon definoval oligarchii jako vládu několika jedinců, jimž už nejde o blaho celku, ale jen o vlastní zájmy. Multimiliardář Andrej Babiš, žádající pro své podniky peníze předtím odebrané menším a chudším, je oligarcha z definice. Tady jsme však svědky nikoliv střetu, tady jsme svědky symbiózy dvou různých typů oligarchie – osobní a systémové. Jestli bude Andrej Babiš potřetí sestavovat vládu, může Milion chvilek počastovat kromě části českých voličů ještě Brusel a Vrchní státní zastupitelství v Praze na Pankráci.
POLITICKÉ PREFERENCE
OSLAVY 17. LISTOPADU 1989