Muž pil na svatbě. O 10 let později ho za to zmrskali 80 ranami

Muž pil na svatbě. O 10 let později ho za to zmrskali 80 ranamiNOVÉ
Bičování Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Krutý trest

jhr Echo24

Osmdesát ran bičem do zad dostal muž v Íránu za to, že před více než deseti lety coby čtrnáctiletý nebo patnáctiletý pil na svatbě alkohol. Mrskání před zraky veřejnosti na náměstí v Kašmíru vykonal v úterý maskovaný muž. Na případ upozornila na svém webu lidskoprávní organizace Amnesty International, která odsoudila brutálnost činu. Proč byl trest vykonán až po deseti letech, Amnesty neuvádí.

Obětí incidentu je podle organizace muž známý pouze jako M. R. Místní média po mrskání zveřejnila snímek, jak klečí přivázaný ke stromu a bičuje jej maskovaný muž, zatímco v pozadí přihlížejí skupinky lidí. Podle žalobců muž trest dostal za to, že popíjel alkohol na svatbě, kde propukla šarvátka, která vyústila ve smrt sedmnáctiletého člověka. Úřady ho však podle svého vyjádření z podílu na vraždě nepodezřívají, rozsudek se týkal jen konzumace alkoholu.

„Okolnosti tohoto případu jsou zcela šokující. Představují další hrůzný příklad pokřivených priorit íránské vlády,“ odsoudil čin Philip Luther, šéf Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku. „Nikdo bez ohledu na věk by neměl být podroben bičování. Tomu, že bylo dítě stíháno za požití alkoholu a odsouzeno k 80 ranám, se ani nechce věřit,“ dodal s výzvou směřovanou na íránské úřady, aby všech takovýchto činů okamžitě zanechaly.

Íránské právo udává, že bičem je možné trestat více než sto prohřešků, kam spadá krádež, sexuální napadení nebo vandalství. Nejedná se o první případ hrubého trestu v Íránu za letošní rok. Před časem například usekli zloději obě ruce. 

Čtěte také: Útočník na Chrudimsku pobodal muže i dvouleté dítě, je ve vazbě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články