Malíř se soudí se Škoda Auto o design vozů Kodiaq a Karoq, soud navrhl smír

Malíř se soudí se Škoda Auto o design vozů Kodiaq a Karoq, soud navrhl smírFOTO UVNITŘ
Kresba Škody SUV Foto:

Foto: Vlado Vovkanič

Domov

Spor Škody Auto

tk Echo24

Ve sporu mezi malířem a designérem Vladem Vovkaničem a společností Škoda Auto ohledně autorských práv na design modelů Škoda Kodiaq a Karoq navrhl v úterý Krajský soud v Praze smír, jednání bylo odročeno. Po jednání, které se uskutečnilo s vyloučením veřejnosti, to řekl obhájce Škody Auto Tomáš Dobřichovský. Umělec tvrdí, že design modelů Kodiaq a Karoq vychází z jeho autorského díla. Škoda však jakoukoliv inspiraci jeho dílem odmítá.

„Byli jsme dnes vedeni soudem k smírnému řešení, což je standardní průběh. Po úvodním jednání byla poskytnuta oběma stranám lhůta na případné jednání s tím, že jednání bylo odročeno na 18. února v této soudní budově,“ řekl Dobřichovský. Podle něj se strany v neformálním dosavadním jednání zatím nikam neposunuly.

Obhájce Vovkaniče Petr Horáček se k případu vzhledem k probíhajícímu jednání nechtěl vyjadřovat. Uvedl pouze, že jednání bylo odročeno a soud navrhl smír.

Vlado Vovkanič redakci Echo24 řekl, že zatím jasné stanovisko nezaujal. „Zatím jednáme. Zvažujeme různé možnosti a konkrétní podoby,“ řekl designer pro Echo24.

Vovkanič podal žalobu na Škodu na ochranu před nekalosoutěžním jednáním a na ochranu svých autorských práv loni v listopadu. Důvodem je údajné využití jeho návrhů designu automobilu typu SUV, které automobilce předložil v lednu 2010, pro vznik modelů Kodiaq a Karoq. V případě nekalé soutěže soud žalobu bez jednání odmítl a Vovkanič se proti tomu odvolal.

„V roce 2010 jsem navštívil Škodovku a setkal jsem se s profesionály designu. Ukázal jsem jim své kresby a ty byly představeny. Po nějaké době mi byly vráceny tyto kresby a bylo mi řečeno, že Škoda se tímto směrem ubírat nebude,“ řekl novinářům Vovkanič. „V roce 2016 vyšel nový vůz Škoda SUV Kodiaq, ve kterém jsem spatřoval prvky, u kterých se domnívám, že byly velice podobné mým kresbám,“ doplnil.

V žalobě na ochranu autorských práv se autor designu domáhá veřejného uznání ze strany Škody, že byly jeho návrhy využity. „Vzhledem k tomu, že Škoda Auto jeho autorství odmítla, byl Vlado Vovkanič nucen obrátit se na soud, kterému předkládá důkazy v podobě samotných návrhů i záznamů o jejich posouzení v oddělení designu automobilky,“ uvedl mediální zástupce designéra Radek Stavěl.

Podle mluvčího Škody pro ČR Vítězslava Pelce se společnost se žalobou neztotožňuje a považuje ji za bezpředmětnou. „Design obou modelů je prokazatelně dílem značky Škoda,“ řekl Pelc.

Velké SUV Kodiaq představila Škoda v září 2016 a na trh se model dostal začátkem roku 2017. Na podzim stejného roku přišel na trh i menší Karoq, který navázal na Škodu Yeti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: O SUV Škoda Karoq je zájem. Nově se bude vyrábět i v Boleslavi