Babiš o svém dalším setrvání v premiérské křesle. Syrské sirotky nepřijmeme, říká

Kontroverzní prohlášení

Babiš o svém dalším setrvání v premiérské křesle. Syrské sirotky nepřijmeme, říkáAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto:

Foto: Facebook Andreje Babiše

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Předseda vlády Andrej Babiš zůstává ve své rétorice silně protiimigrační a jasně se staví i proti požadavku lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové přijmout do České republiky padesátku nezletilých syrských sirotků. Babiš se tak vyjádřil v sobotním rozhovoru s deníkem Právo. Na témže místě rovněž nevyloučil, že by mohl v politice pokračovat i po strávení čtyř let v premiérské pozici. V minulosti přitom tvrdil opak.

Babiš v interview zopakoval, že boj Evropské unie s nelegální migrací je neefektivní. Podle něj by se měla osmadvacítka soustředit na pomoc státům, kam uprchlíci míří, jako jsou Řecko, Itálie, Malta či Španělsko. Unie má podle něj také dořešit schengenský prostor a připravit plán podpory pro africké země a Sýrii.

Přijmout syrské sirotky do země však odmítá. „Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze,“ nechal se slyšet. „Já jsem šel do politiky hlavně proto, abych se staral o české občany,“ tvrdí šéf hnutí ANO. Dodal, že sirotci jsou například i z bojů na Ukrajině. „Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?“ táže se Babiš. 

„Copak to? Zalíbilo se vám v politice?“

Předseda vlády loni uvedl, že by chtěl po čtyřech letech ve funkci premiéra s politikou skončit. Nyní už to však tak jistě nevidí, vyplývá z rozhovoru pro list.. Teď to neřeším. Uvidíme, co se stane. Měnit věci jde ztěžka. Pokud ale budu mít podporu, kterou teď mám a budu ji cítit od lidí, tak chci pomoci dostat naši zemi na špičku Evropy, kde byla za první republiky,“ uvedl.

V prostředí politiky se mu prý nezalíbilo, podle jeho slov koluje o jeho osobě i jeho rodině řada nepravdivých informací. „Ale na druhou stranu přiznávám, že hlavně zahraniční politika mě baví. Myslím si, že v ní dělám víc práce než moji předchůdci, bojuji za české zájmy a konečně jasně formuluji české návrhy,“ prohlásil.

Hamáček to vidí jinak 

Dlouho na sebe nenechaly čekat reakce na Babišovo prohlášení. Premiérův koaliční partner, předseda sociální demokracie a ministr vnitra pověřený vedením resortu zahraničí Jan Hamáček na Twitteru napsal, že přijmout syrské sirotky by neměl být problém. Připomněl, že Česko tento týden darovalo více než 200 milionů korun na nákup hlídkových lodí pro libyjskou pobřežní stráž a je proti povinným kvótám na rozdělování migrantů. „Zcela jistě bychom ale jako 10milionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče,“ uvedl.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska dává Česká republika takovou politikou světu signál, že je nelidská. „Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme. Bohužel zcela zaslouženě,“ napsal na Twitteru. „Soucit je pragmatická kategorie.  Pokud z něj politici nevycházejí, jako Babiš, nastávají škody. Škody například způsobí izolace a opovržení ze strany jiných zemi EU vůči Česku,“ míní zase eroposlanec za TOP 09 Jaromír Štětina.

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka se tázal, zda tuzemsko skutečně nemůže uprchlické sirotky přijmout alespoň dočasně. „Nesouhlasím s takovým přístupem premiéra Babiše, odmítnout dočasně pomoci dětským sirotkům,“ napsal na Twitteru.

Čtěte také: Europoslanci ANO na kobereček k Babišovi kvůli Maďarsku. Zeman o nesolidaritě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články