Právník Imexu reaguje na Zemanův únik: Majitel neodmítá detektor lži
VYŠETŘOVÁNÍ VE VRBĚTICÍCH
Právní zástupce ostravské společnosti Imex Group Radek Ondruš nesouhlasí s tvrzením prezidenta Miloše Zemana, že by majitel firmy odmítl v případu výbuchu munice ve Vrběticích vypovídat na detektoru lži. Uvedl, že u Bezpečnostní informační služby (BIS) je majitel ochoten detektor lži podstoupit bez jakýchkoliv podmínek. V případě, že by vyšetření na detektoru prováděla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), chce mít mimo jiné u vyšetření nezávislou osobu. Mluvčí BIS Ladislav Šticha dnes ale ČTK řekl, že představa, že si BIS pozve civilistu na detektor lži, je absurdní.
Prezident v neděli uvedl, že policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že dvojici agentů mohl provést do areálu muničních skladů ve Vrběticích jeden z majitelů firmy Imex. A pracovník Imexu podle Zemana navíc odmítl vypovídat na detektoru lži, což může vyvolávat pochybnosti. S tím ale Ondruš zásadně nesouhlasí.
„Pokud to policie bude tvrdit, tak předložíme doklady, já osobně jsem psal, že souhlasíme s detektorem. Měli jsme pouze dvě podmínky, že nezávisle na té zkoumané osobě, ta dopředu nebude vědět otázky, ale ty otázky budou předloženy nezávislé kontrole, jestli neobsahují i dotazy k věcem, které nesouvisejí s vyšetřováním. To znamená, aby se detektorem nezjišťovaly nějaké citlivé politické nebo jiné otázky,“ uvedl Ondruš. Dodal, že dalším požadavkem je, aby u vyšetření na detektoru byla přítomná nezávislá osoba, která zkontroluje, že průběh je standardní.
Právní zástupce ale zároveň řekl, že pokud by vyšetření na detektoru lži prováděla BIS, je majitel ochoten ho podstoupit bez podmínek. „Cílem vyšetření je ověřit věrohodnost. Plně souhlasíme bez jakýchkoliv podmínek, aby to vyšetření provedla kterákoliv zpravodajská služba, v tomto případě BIS. U BIS máme plnou důvěru v to, že to bude objektivní. V případě NCOZ tu důvěru nemáme a důkazem toho je, že pan prezident sdělil informace z policejního spisu. Zatímco BIS tyto citlivé informace skrývá i před prezidentem, policie je sdělila a ústy pana prezidenta ohrozila přímo majitele společnosti, protože takhle vyslovil pochybnosti o jeho osobě,“ uvedl Ondruš.
Právní zástupce zároveň vyslovil obavy, že by se tedy i informace z průběhu vyšetření na detektoru mohly dostat na veřejnost. „Oni tam můžou položit otázku, která může být citlivá, která může směřovat k jeho osobním věcem a druhý den se to dozví pan prezident a třetí den to řekne veřejnosti,“ řekl Ondruš. Dodal, že případnou roli nezávislé osoby by plnil on coby právní zástupce. Také šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po Zemanově projevu uvedl, že prezident veřejnosti sdělil údaje z živého případu, čímž ohrozil vyšetřování i bezpečnost ČR.
BIS výslechy na detektoru neprovádí, upozorňuje mluvčí
Podle Štichy ale BIS žádný výslech na detektoru lži provést nemůže. „My nemáme výkonné pravomoci, nejsme orgán činný v trestním řízení, my jsme prostě služba pouze informační. Nevyšetřujeme, nepředkládáme soudu důkazy a tím pádem ani nemáme žádné právo pracovat s jakýmkoliv svědkem. To je prostě úplně absurdní představa,“ uvedl Šticha. K obsahu projevu prezidenta se ale vyjadřovat nechtěl. „To byl politický projev státníka a k tomu my se samozřejmě jako apolitická organizace nikdy nevyjadřujeme.“
Majitel podle něj rovněž odmítá hypotézu, že by mohl dvojici agentů provést do areálu osobně. „Prezident řekl, že to je jedna z hypotéz, se kterou pracují. Je to jedna z hypotéz, na to má policie právo. Těch hypotéz je tam celá řada, je na policii, aby to ověřila. Majitel tohle popírá,“ podotkl Ondruš.
Dodal, že výkonný ředitel společnosti byl ve Vrběticích den před výbuchem na kontrole. „Následující týden se měla významná část toho materiálu vyvážet v rámci České republiky, nikoliv do Bulharska. Byl tam zkontrolovat, jestli je to nachystáno. Zjistil tam vady, a protože v případě jakýchkoliv těchto vad se ta přeprava neuskuteční, tak se vrátil a nařídil podřízeným ty vady odstranit a oni tam jeli následující den, kdy došlo k tomu výbuchu,“ uvedl Ondruš. Dodal, že v den, kdy byl v areálu výkonný ředitel, musel projít standardní kontrolou. „Byl zkontrolován on, bylo zkontrolováno vozidlo, včetně zavazadlového prostoru. Nikoho tam neprovážel, jel tam sám, byl tam jenom vyloženě za účelem té kontroly,“ uvedl Ondruš.
Zeman dnes zároveň uvedl, že za prokázanou považuje bulharskou stopu. Bulharského obchodníka se zbraněmi usvědčuje kupní smlouva a vyplacená záloha za odběr, řekl prezident. „My jsme nikdy nepopírali, že společnost EMKO ( bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva) se společností Imex obchodovala. To se nikdy nepopíralo. A nikdy jsme nepopírali, že společnost Emilijana Gebreva tam měla zakoupený materiál, ale, a to tvrdíme od počátku, tento materiál se neměl vyvážet v roce 2014,“ podotkl Ondruš.
První z výbuchů a následný požár zničil 16. října 2014 sklad číslo 16, ve kterém bylo 58 tun munice. Ostravská firma Imex Group, která měla sklad pronajatý, nahlásila dva pohřešované zaměstnance. Jejich ostatky byly nalezeny 21. listopadu 2014. Druhý výbuch 3. prosince 2014 zničil sklad číslo 12, ve kterém bylo 98 tun materiálu a který měl pronajatý také Imex.