Echo TV

„Zemanovci mi píší, že jsem podzvíře“

UVNITŘ VIDEO

Témata:

Rozhovor s profesorem Tomášem Halíkem, o barbarech a džentlmenech, voličích a nevoličích Miloše Zemana. A proč je Miloš Zeman horší zlo než Andrej Babiš. Co zajímavého píšou fanoušci Miloše Zemana? Proč se společnost polarizuje? A jak tipuje profesor Tomáš Halík výsledky voleb?

 

Co také řekl Tomáš Halík v rozhovoru s Lenkou Zlámalovou pro Echo TV

O voličích Miloše Zemana

Udělal jste podle vás dost, abyste je přesvědčil? Vy sám za sebe, když se tak díváte do svého svědomí.

Je pravda, že já je dost hledám. Je fakt, že se znám s hodně lidmi, nikdo z mých přátel, nikdo z mých studentů, nikdo z mých farníků, nikdo z mých kolegů asi Zemana nikdy nevolil a volit nebude. Ale teď zapřádám různé hovory, třeba i na benzínové pumpě a tak dál, tam mě ty lidi říkají, aspoň s ním je sranda. Tak říkám, víte, jde o to, aby to byl bavič, nebo aby nás nějakým způsobem reprezentoval? Takže se snažím navázat trošku dialog. Ta druhá strana se mnou komunikuje především velmi sprostými maily. Ale na to se snažím tak hezky…

Kdo vám posílá sprosté maily?

No ti…

Zemanovci?

Ti zemanovci.

Co vám píšou?

Teďka posledně, že jsem podzvíře, už untermensch je málo, ten nacistický. Předtím mi jeden pán psal ty jedna americko-katolicko-židovsko-havloidní arcisvině.

Jak na to odpovídáte? Odpovídáte na takové maily?

Teďka už mě to zdržuje. Teďka je toho opravdu hodně.

O kulturní kontrarevoluci

Proč se společnost polarizuje zrovna teď podle vás? Tak jak je polarizovaná.

Já si myslím, že to zdaleka není jenom naše záležitost. Já se nad tím i sociologicky zamýšlím. Já myslím, že teďka takový ten proces globalizace, který je vlastně tou hlavní sociokulturní revolucí naší doby, dospěl do určitého vrcholu a teď se všude projevuje taková kontra kulturní revoluce.

Myslíte, že se to přehnalo?

Dospělo to do určitého stupně, kde se ukazují ty stíny. Jsou to paradoxy. Na jedné straně ta globalizace to zestejňuje a na druhé straně vlastně rozšířila veliké rozdíly, sociální rozdíly, mezi chudými a bohatými zeměmi…

Pardon, že vám do toho vstupuji, ale to se v České republice neděje. My jsme jedna z nejvíc rovnostářských společností.

V České republice se děje trošičku něco jiného, že přece jenom se utvořila po roce 89 určitá elita a to jsou strašně různí lidé. Elita finanční, elita mocenská a taky elita vlivu. Tam si lidé počítají ty, které vidí na obrazovkách a slyší v rádiu a hází je všechny do stejného pytle, to je ta elita. A samozřejmě to je strašně rozdílná škála lidí. Někteří lidé se dostali do této pozice, protože byli velmi schopní, jiní, protože byli schopní všeho. A potom je větší část společnosti, která si říká, a co my? My vlastně nemáme nějaký hlas. Pořád jsou tam ti samí lidé. Přichází taková ta zášť, takový ten tekutý hněv. Já si myslím, že u nás to skutečně nevyrůstá z toho… nějaké sociální bídy.

Zeman je intelektuál, který lidem pohrdá

Jak v téhle atmosféře dopadne druhé kolo prezidentské volby?

To bych taky rád věděl.

Co tipuje Tomáš Halík?

Já pevně doufám, že by mohl profesor Drahoš zvítězit. Samozřejmě můžeme čekat nejrůznější špinavosti, ta strana, pro kterou pravda a láska jsou sprostá slova. Já si skoro myslím, že možná to velké kompro ani nepřijde, protože to se čekalo od těch proruských serverů, kterých je tady moc. Ale teďka Rusové mají velké problémy s tím, že Amerika odkrývá to, jak zasahovali do amerických voleb.

Vy jste čekal, že kompro přijde z ruských serverů? Vy osobně, Tomáš Halík?

Samozřejmě. Jako ty velký věci na mě chodí taky z těch ruských serverů. Já přijdu do rádia, než otevřu pusu, tak je tam sto protestujících, jak může tenhleten přijít, kterej jako je proti Rusku a proti Putinovi a je prozápadní, proč ho tam pouštíte. Tak to jsou to zaplacení lidi z těch serverů, to nejsou lidi, kteří by si to mysleli.

Celý rozhovor s profesorem Tomášem Halíkem

 

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Další videa Více

Názory Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.