Násilí za mřížemi v Litoměřicích. Napadl dozorce vězněného vědce, či naopak?

incident ve věznici

Násilí za mřížemi v Litoměřicích. Napadl dozorce vězněného vědce, či naopak?NOVÉ
Matka Ansise Bérziňše Jelena Staburova u Krajského soudu v Ústí nad Labem. (30. 6. 2017) Foto:

Foto: Petr Salaba / záběr z připravovaného dokumentárního filmu Překročit hranice

3
Domov
  • mk
  • jnk
Sdílet:

Vědce Ansise Bérziňše, jehož problémy začaly poté, co hodil cihlu na lotyšský parlament, údajně zmlátili čeští dozorci ve věznici v Litoměřicích. Tvrdí to alespoň jeho matka Jelena Staburova, která byla svého syna navštívit a násilí viděla na vlastní oči. Bérziňš, kterého na základě evropského zatykače loni zadržela česká policie, podal na dozorce trestní oznámení, které by měla prověřit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Litoměřická věznice naopak tvrdí, že k napadení došlo ze strany vězně.

Incident se stal v pondělí, když Jelena Staburova přišla navštívit svého syna ve vazební věznici v Litoměřicích. „Otočila jsem se na svého syna, který se právě chystal odejít, a zavolala jsem na něj datum další schůzky. Otočil hlavu směrem ke mně a řekl mi, abych domluvila schůzku na pondělí. Poté ho udeřil policista, který ho před tím spoutal. Poté se v místnosti objevili tři policisté, kteří srazili mého syna na zem a začali ho mlátit pěstmi,” popsala serveru Echo24 incident Jelena Staburova.

Ansis Bérziňš byl zatčen loni, když byl na stáži na Technické univerzitě v Liberci, na základě evropského zatykače vydaného Lotyšskem. Před osmi lety se totiž účastnil protivládních protestů v Rize, kde demonstrace vyústily v pád vlády. Při nich byly zatčeny stovky lidí. Bérziňš byl za hození dvou sněhových koulí, prázdné plastové lahve, cihly, a rozbití okna lotyšského parlamentu odsouzen nejprve k podmínce, ale nakonec dostal dva roky vězení. V té době však byl v České republice, kde tak skončil ve vydávací vazbě. Ansis Ataols Bérziňš je stále občanem Lotyšska. Je matematik, programátor a vědec, zabývá se počítačovou analýzou jazyků. Hovoří více jak 10 jazyky, je otcem 3 dětí.

K bití Bérziňše se podle jeho matky přidali i další dozorci. „Ležel skrčený na zemi a čtyři dozorci ho brutálně mlátili. Jeden z nich ho chytil za hlavu a bouchl s ní o zem. Všechno se to stalo asi jeden až dva metry ode mě,” dodala Jelena Staburova s tím, že si její syn stěžoval na zranění ruky už v době útoku.

Mnohočetné podlitiny a oděrky v oblasti lokte, boku, zad, obličeje a kolene dokládá i lékařská zpráva, kterou má deník Echo24 k dispozici. Největší rány měly rozměr 10 x 12 cm. Vězeňský lékař nezjistil zlomeniny ani další vážnější poranění.

Podle trestního oznámení, které má deník Echo24 k dispozici, začalo setkání Jeleny Staburové se synem později, proto chtěl Ansis Bérziňš dobu návštěvy prodloužit. Tím odstartoval celý konflikt. „V 9:15 přišli pracovníci vězeňské služby pro klienta, že návštěva bude ukončena, on se ohradil, že začala později, a na to mu bylo odpovězeno, že zůstat nemůže, musí odejít a pak si může stěžovat,” uvádí trestní oznámení. Podle něj následovalo zmlácení dozorci. Bérziňš odmítá, že by jejich útoku předcházela nějaká výzva, pouze nadávky.

Věznice v Litoměřicích přitom zastává stanovisko, že byl naopak napaden dozorce vězněm. „Dne 19. 2. 2018 v dopoledních hodinách došlo ve vazební věznici Litoměřice k fyzickému napadení příslušníka VS ČR, ze strany vězněné osoby. V současné době se nebudeme dále k události vyjadřovat a to vzhledem k probíhajícímu šetření orgánů VS ČR,” uvedl mluvčí Vazební věznice v Litoměřicích Jaroslav Kindl deníku Echo24.

Zamítnutý azyl

Bérziňš už dříve požádal o politický azyl v České republice, což mu však české úřady zamítly. Země Evropské unie mezi sebou azyl zpravidla neudělují. Vycházejí z toho, že společně ctí vládu práva.

V Lotyšsku byly před osmi lety při demonstraci zatčeny stovky lidí a desítky dostaly podmíněné tresty. Bérziňš sám u soudu přiznal, že okno parlamentu opravdu rozbil. „Problémem je, že on sám trvá na tom, že to opravdu udělal. Nikdo to nemůže ale dokázat, protože není žádná dokumentace. Od začátku se žalobkyně rozhodla neukázat záběry z bezpečnostních kamer, kterých je přirozeně kolem parlamentu hodně, takže nikdo nemůže objektivně dokázat, co se stalo,“ řekla už dříve jeho matka deníku Echo24.

Podle Staburové se její syn necítí vinen, protože tím vyjádřil svůj politický postoj. Proti půlroční podmínce se Bérziňš tehdy odvolal, stejně tak však učinil i státní zástupce. Ten přivedl policisty jako nové svědky, kteří vypověděli, že na ně Bérziňš zaútočil. Odvolací soud tak v roce 2015 zpřísnil jeho trest na nepodmíněné dvouleté vězení. Podle Staburové byl rozsudek vynesen na základě politických tlaků.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Matematik hodil cihlu na parlament. Čeká ho deportace z Česka a vězení

Ve vězení spáchal sebevraždu imigrant. Stěžoval si na zimu a málo jídla

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články