1 Vyjednávání o vládě

V hlavní roli Zeman. Sérii schůzek s prezidentem odstartuje Fiala z ODS

ROZHOVOR

Témata: , , , ,

Miloš Zeman v nejbližší dnech přijme hned několik šéfů politických stran. Ti na Hrad míří zejména kvůli vyjednávání o vládě a druhému pokusu na jmenování premiéra. Za prezidentem jde šéf Pirátů Ivan Bartoš, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Jako prvního však Zeman ve 14:00 přijme Petra Fialu, předsedu ODS.

Jdete na Hrad. O čem chcete s prezidentem hovořit?

Chci se pana prezidenta zeptat na to, jak vidí řešení politické krize a jaká je jeho představa o tom, do kdy by měl Andrej Babiš nebo někdo jiný sestavit vládu. Je logické, aby se předseda druhé největší strany bavil s hlavou státu. Proto jsem požádal o schůzku s panem prezidentem, který má všechny klíče k řešení politické krize.

Řeknete mu i svou představu řešení?

Pokud se mě na to zeptá, samozřejmě budu mluvit i o tom. Ale mým primárním zájmem je zjistit pozici a představy pana prezidenta. A dozvědět se, zda vidí jiné alternativy než tu, která je na stole nyní.

Kdyby prezident teoreticky překvapil a pověřil vyjednáváním o vládě vás, předsedu druhé nejsilnější strany ve sněmovně, co by následovalo?

To je opravdu hypotetická otázka, je to nepravděpodobné. Ale odpověď je jednoduchá. Pokud bych byl pověřen, přijal bych úkol odpovědně. Seznámil bych veřejnost s postupem, dal časový termín a situaci neprotahoval. Ale skutečně to pověření neočekávám a není to účel mé cesty na Pražský hrad.

Premiér v demisi Babiš říká, že bude dohoda o vládě s ČSSD hotová do konce týdne. Věříte tomu?

To opravdu nevím, slyšel jsem spoustu navzájem si odporujících výroků. Také jsme slyšeli od různých představitelů ČSSD podmínku, že si nedovedou představit vládu, v jejímž čele by byl trestně stíhaný premiér. Musíme počkat, k čemu tyto strany dospějí. Na druhé straně si myslím, že to není žádná výhra. Pokud se vláda bude opírat o komunisty, pro demokraticky smýšlející lidi to bude problém i tak.

Babiš se včera do ODS opřel v rozhovoru pro Blesk. Ztrácí nervy, reagoval jste. Zapadá do ztrácení nervů i víkendová názorová otočka kvůli Sýrii? O útoku USA, Francie a Británie v Sýrii hovořil jako o nevyhnutelném, pak svá slova krotil.

Nepochybně ano, ale to je vážnější než nesmysly, které říká o mně a o ODS. U nás se dlouhodobě podceňuje zahraniční politika a význam různých signálů a vyjádření. Pokud k takto vážné mezinárodně politické situaci zaujímají stanovisko reprezentanti vlády, očekával bych, že jsou dopředu sjednoceni. Zvlášť když ministři obrany, zahraničí a premiér jsou z jedné politické strany.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Voliči ODS jsou ti, kteří podváděli s daněmi, tvrdí Babiš

Politická situace: kolik je vlastně hodin?


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.