Nevidím důvod reagovat na výzvy demonstrantů, vzkázal Babiš. Debatovat s nimi nepůjde

Výzva demonstrantů

Nevidím důvod reagovat na výzvy demonstrantů, vzkázal Babiš. Debatovat s nimi nepůjdeAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Lidé mají právo demonstrovat a vyjadřovat svůj názor, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) k úternímu protestu na pražském Václavském náměstí. Předseda vlády současně ČTK napsal, že nevidí žádný důvod reagovat na výzvu lídra organizátorů ze spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře k televiznímu duelu. Minář podle Babiše využívá demonstrace ke svému zviditelnění, premiér mu doporučil, aby si založil politickou stranu.

„Lidé mají právo demonstrovat a vyjádřit svůj názor, máme zaplaťpánbůh demokracii,“ uvedl Babiš k demonstraci zaměřené proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), vládě i jejímu předsedovi, které se podle organizátorů zúčastnilo asi 50.000 lidí.

Nevidí však jediný důvod, proč by měl reagovat na Minářovu výzvu, aby obavy demonstrantů rozptýlil v jejich televizním duelu. „(Minář) využívá demonstrace ke svému vlastnímu zviditelnění. Dokonce mi od něj pravidelně chodí smsky v různých nočních hodinách, které jsou polovýhrůžné,“ konstatoval.

Minářovi doporučil, aby si založil politickou stranu či hnutí a utkal se o přízeň voličů. „To je totiž legitimní prostředek, jak může změnit poměry ve společnosti, se kterými je očividně nespokojen,“ uvedl Babiš.

Zaplněné Václavské náměstí

Úterní demonstrace svolaná původně kvůli požadavku na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové a za nezávislost justice se proměnila v protivládní demonstraci soustředěnou na kritiku premiéra Andreje Babiše. Tisíce demonstrantů hustě zaplnily horní polovinu centrálního náměstí metropole, částečně pak dav stál i v jeho spodní části. Organizátoři v úvodu shromáždění odhadli účast na 50.000 lidí.

Konec Benešové, jejíž jmenování podle demonstrantů zpochybňuje důvěru v nezávislost justice, zůstal v čele seznamu požadavků demonstrantů, jinak se ale projevy soustředily na Babiše. Kritici mu vyčítali střet zájmů, kterým se zabývají i instituce Evropské unie, trestní stíhání v případu Čapího hnízda, dotace pro jeho někdejší firmu Agrofert i údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB).

Čtěte také: Zaplněné Václavské náměstí vyzvalo premiéra Babiše k odstoupení