Koronavirus prý pomáhá přírodě. Některé zprávy jsou ale fake news
Fake news o zvířatech
Mediální prostor poslední dobou ovládá velké množství nepříznivých zpráv kolem nového onemocnění COVID-19. V záplavě těchto informací se však objevily i pozitivní příběhy, kterým se dostalo velké pozornosti na sociálních sítích. Fotky labutí, které se vrátily ke dříve opuštěným benátským kanálům, stejně tak videa delfínů nebo třeba příběh o skupince slonů, která prošla čínskou vesnicí, opila se kukuřičným vínem a usnula. Podle National Geographic jsou však tyto příběhy podvrh.
Zprávy o tom, jak se díky opatřením proti koronaviru vzpamatovává příroda se na sociálních sítích jako Twitter, Instagram nebo Tik Tok těší velké oblibě a staly se virálními. Lidé tyto příspěvky komentují se slovy, že se jedná o pozitivní stránku jinak nešťastné situace.
Na jednom z příspěvků jsou například zachyceny labutě, které se údajně vrátily do kanálů v Benátkách. Fotografie ovšem nebyla pořízena v centru Benátek, nýbrž na nedalekém ostrově Burano, uvedla investigativní skupina Bellingcat. Výskyt labutí v těchto místech přitom není žádný neobvyklý jev.
Video, které má údajně ukázat delfína, který se objevil v Benátkách, je zase pořízeno v přístavu v Sardinii, která je stovky kilometrů daleko.
Venice hasn't seen clear canal water in a very long time. Dolphins showing up too. Nature just hit the reset button on us pic.twitter.com/RzqOq8ftCj
— Gianluca De Santis (@b8taFPS) March 17, 2020
Otazník visí i nad snímky údajně opilých slonů v Číně. "Ačkoli sloni v nedávné době skutečně jednou vesničkou v Jün-nanu v Číně prošli, jejich přítomnost není abnormální záležitostí, zároveň to nebyli sloni zachycení na šířících se snímcích," uvedl web.
While humans carry out social distancing, a group of 14 elephants broke into a village in Yunan province, looking for corn and other food. They ended up drinking 30kg of corn wine and got so drunk that they fell asleep in a nearby tea garden. 😂 pic.twitter.com/ykTCCLLCJu
— Corono she better don’t (@Spilling_The_T) March 18, 2020
Podle sociální psycholožky Erin Vogelové ze Stanfordské univerzity hledají nyní lidé více než jindy věci, díky nimž se cítí dobře, jelikož se snaží vyrovnat s pandemií, rozpadající se ekonomikou a náhlou izolací: "V dobách, kdy jsme všichni opravdu osamělí, je lákavé držet se tohoto pocitu, zejména pokud zveřejňujeme něco, co lidem dává nějakou naději," řekla National Geographic.