Babišův manažer promluvil, policii neřekl celou pravdu o Čapím hnízdě
KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Kauza Čapí hnízdo má nové svědectví. Jeden ze členů širšího vedení farmy Čapí hnízdo nyní pro Seznam Zprávy přiznal, že u výslechů českým vyšetřovatelům a OLAFu neřekl celou pravdu. Popisuje také, jak jej advokáti premiéra Andreje Babiše (ANO) před výslechy údajně ovlivňovali.
Manažer byl jeden ze svědků budování farmy Čapí hnízdo a nyní zpochybnil své výpovědi z let 2017 a 2018. Neřekl prý celou pravdu. Mluvil o věcech tak, jak jsou na papíře, ale ne jak byly doopravdy. „Třeba když mne přijímali do Čapího hnízda, přijímal mne někdo, ale podmínky smlouvy jsme řešili přímo s Andrejem Babišem, tak tu druhou část jsem neřekl,“ řekl s tím, že ve výpovědích zamlčel, kdo je skutečný majitel objektu Čapí hnízdo.
Před samotnými výslechy na něj také naléhali advokáti koncernu Agrofert a premiéra Andreje Babiše. Ovlivňovali ho v tom, co má vyšetřovatelům říct. „Před výslechem mi doporučili, abych byl rozumný,“ uvedl manažer pro Seznam Zprávy. Z komunikace s advokáty následně vyplývá, že manažerovi jeho vystoupení před vyšetřovateli finančně vyrovnali jako „poradenské služby“.
Svědek chtěl zůstat kvůli obavám z případných potíží s Andrejem Babišem a jeho advokáty v anonymitě. Nicméně v případě, že by byl předvolán před soud, lhát už nechce. Působil na Čapím hnízdě v době, kdy farma čerpala padesátimilionovou dotaci z EU, kvůli které jsou vyšetřováni Andrej Babiš a manažerka Jana Mayerová.
Žalobce má rozhodnout o Čapím hnízdě do konce srpna
O návrhu na podání obžaloby na premiéra Andreje Babiše v kauze Čapího hnízda musí dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodnout do 31. srpna. Uvedly to Seznam Zprávy, podle kterých mu termín stanovilo pražské vrchní státní zastupitelství. Lhůta se ale ještě může změnit, pokud by obvinění doplňovali do trestního spisu nové důkazy.
Šaroch z Městského státního zastupitelství v Praze by tak měl do konce srpna rozhodnout, zda Babiše pošle k soudu, nebo zda jeho stíhání zastaví, nebo jestli spis vrátí policii k došetření.
„Konečný termín rozhodnutí ve věci může být ovlivněn právě rozsahem nových informací, respektive důkazů, jež budou předloženy obhajobou a které musí dozorový státní zástupce vyhodnotit a promítnout do celkového hodnocení věci,“ sdělil serveru Jaroslav Dolejší, ředitel odboru trestního řízení z dohledového Vrchního státního zastupitelství v Praze.