„Okopávali mi kotníky.“ Hejtman Bernard nebude kvůli stranickým sporům obhajovat funkci

Spory v ČSSD

„Okopávali mi kotníky.“ Hejtman Bernard nebude kvůli stranickým sporům obhajovat funkciNOVÉ
Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (za ČSSD) Foto:

Foto: Facebookový profil Josefa Bernarda

1
Domov
Vojtěch Drbohlav
Sdílet:

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (za ČSSD) začátkem října oznámil, že v krajských volbách nebude příští rok obhajovat funkci. Důvodem jsou vnitrostranické spory jak v samotné plzeňské buňce sociální demokracie, tak Bernadovy dlouhodobé výhrady vůči účasti ČSSD ve vládě s hnutím ANO. Podle statutárního místopředsedy strany Romana Onderky je Josef Bernard „úspěšný hejtman“, dodal, že ho jeho rozhodnutí znovu nekandidovat mrzí. Předseda městské plzeňské buňky Chalupný pak připustil, že by vhodným kandidátem na hejtmana mohl být i někdejší ministr vnitra Milan Chovanec.

„Vy, kteří mě sledujete na sociálních sítích a jinde víte, že nedávno se ze strany vybraných stranických funkcionářů objevily negativní názory k mé osobě. Aniž bych tyto názory hodnotil, jsem přesvědčen, že ČSSD je v tak špatné situaci, že jestli chce uspět alespoň tak, aby byla důležitá pro sestavení příští koalice, musí táhnout za jeden provaz, přestat partajničit, vymezit hodnoty, které vyznává a připravit důstojnou volební kampaň s promyšleným programem. To samo o sobě je velmi těžká mise, která se nedá zvládnout při soustavném vzájemném okopávání kotníků v rámci vlastní strany,“ uvedl Josef Bernard na svém facebookovém profilu s tím, že země „potřebuje standardní politická uskupení jako sůl“.

Hejtman odmítl spekulace ohledně toho, že by mohl kandidovat proti ČSSD za jiné uskupení, podobně jako před časem naznačil někdejší statutární místopředseda strany Jiří Zimola. „Ohledně možné kandidatury za jiné uskupení je na mě brzo, nic takového vůbec nezvažuji. Není pravda, že bych o něčem takovém přemýšlel,“ řekl deníku Echo24 Bernard.

Hejtman ve svém příspěvku naznačil, že nemá podporu vedení městské plzeňské buňky ČSSD do nadcházejících voleb a nemusel by získat potřebnou nominaci. Jedním z hlasitých kritiků Josefa Bernarda je předseda OP ČSSD Plzeň město Michal Chalupný, který se však pro deník Echo24 odmítl na adresu Josefa Bernarda vyjádřit s tím, že současný hejtman straníky požádal, aby jeho rozhodnutí nekomentovali.

Kdo bude lídrem? Stranickým lídrům se do čela kandidátky nechce

„Já tím lídrem být nechci. Od začátku jsem říkal, že v žádném případě nechci aspirovat na hejtmana, protože si myslím, že by to měl být někdo, kdo už na tom kraji už byl a má nějaké zkušenosti,“ řekl Chalupný.

Na otázku, zda by takovým vhodným kandidátem byl šéf krajské buňky a bývalý ministr vnitra Milan Chovanec, připustil Chalupný, že je to jedna z variant. „Co vím, tak deklaroval, že zájem nemá. Takže to nechci zatím moc komentovat,“ sdělil Chalupný.

Také sám Chovanec možnou kandidaturu v krajských volbách vylučuje. Ve vyjádření pro deník Echo24 zároveň uvedl, že před straníky ztrátu Josefa Bernarda kritizoval. „Mrzí mě, že pan Bernard nebude kandidovat, ale chápu jeho rozhodnutí. Pokud necítí podporu své mateřské organizace, je složité kandidovat. Já jsem řekl před asi půl rokem, že kandidovat nebudu, toto stanovisko platí a je definitivní. Dnes (v pondělí – pozn. red.) jsem řekl na krajském výboru, že ostatní lídry hledají a lákají, my je ale zahazujeme,“ řekl Milan Chovanec.

Angažování lidí mimo stranu se sociální demokracii nikdy nevyplatilo, míní šéf plzeňské buňky

Zatímco se v sociální demokracii objevují hlasy například z Pardubického či Královéhradeckého kraje ohledně možnosti sestavit nadstranické kandidátky za pomocí výrazných nestranických osobností, v Plzni o něčem takovém zatím neuvažují. „Jsem zásadní odpůrce tzv. bočních vstupů, protože se to sociální demokracii nikdy nevyplatilo. Vzpomeňme si na pana Ratha nebo Drymla. Takoví ti lidé, kteří se někde zjeví, někdo je vytáhne, protože jsou populární, angažují se a posléze se ukáže, že je to ostuda, protože neprošli stranickým životem. Lidi je navíc neznají. Může se to někdy povést, ale většinou se to nepovede. Měli by se nasazovat lidi, kteří v té partaji už nějakou dobu jsou, třeba úspěšní komunální politici a podobně,“ myslí si Michal Chalupný.

Podle něj nepůsobí věrohodně, když do strany přijdou lidé, kteří předtím už prošli několika různými stranami. Připustil ale, že by sociální demokraté mohli spolupracovat třeba s některými současnými odboráři.

Statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku rozhodnutí Josefa Bernarda neobhajovat funkci hejtmana mrzí. „Josef Bernard je úspěšný hejtman. Jeho rozhodnutí nekandidovat mě velmi mrzí, protože se může pochlubit skvělými výsledky. Mezi plzeňskými sociálními demokraty je řada schopných lidí, kteří mohou navázat na jeho práci,“ sdělil deníku Echo24 Onderka. Konkrétní adepty, kteří by mohli být v čele kandidátky, ale Onderka nejmenoval.

V posledních krajských volbách skončila ČSSD v Plzeňském kraji až druhá za hnutím ANO se ztrátou tří procentních bodů. Hejtmanem se ale stal Josef Bernard z ČSSD, který odsunul vítězné ANO do opozice. ČSSD zde vládne s ODS, Starosty a Patrioty a Koalicí pro Plzeňský kraj.

Čtěte také: Zimola zvažuje založení vlastní strany, mohla by kandidovat proti ČSSD

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články