Útok na rodinu. Lidovci odmítají pokus Maláčové zrušit slevu na manželku
Daňové slevy
Až pětadvacet tisíc korun ročně si dosud mohl odečíst jeden z manželů na nepracujícího partnera. Zamezit tomu chce ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), která chce daňovou slevu osekat a ušetřené peníze použít na státní alimenty za notorické neplatiče. Lidovci se však proti tomu ostře vymezují, protože se podle nich jedná o jasný útok proti rodinám.
Na zamýšlené změně by stát ušetřil dvě miliardy korun a dopadla by na 76 tisíc lidí. Ministryně Maláčová svým nápadem nadzvedla zejména pravicové strany, protože by se peníze přesunuly na zálohované výživné, které považují za „socialistickou dávku“. Už oznámení tohoto návrhu vyvolalo značnou kritiku, protože se počítá s návratností deset procent při výdajích přes 800 milionů korun.
Podle lidovců je nápad ministryně Maláčové ukázkou útoku na rodiny, které akorát sebere manželům vydělané peníze. „Trestat manželský pár za to, jak si svobodně rozdělí výdělečnou činnost a práci v rodině by bylo diskriminační a v rozporu se vzájemnou vyživovací povinností,“ řekla první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.
Lidovci pak navrhují, že by posílili slevy na manželku tím, že by ji studující mohli čerpat i jako daňový bonus. Kromě toho usilují, aby se zavedlo dobrovolné společné zdanění manželů. „Vládní trend zacházení s penězi daňových poplatníků se mi zdá velmi nešťastný. Sebrat peníze a ty vyplatit v mnohdy nesmyslných dávkách,“ řekl předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek.
Ministerstvo práce na dotaz Echo24 neuvedlo, kdy se plánuje s vyhotovením návrhu a od kdy by změna měla platit. Maláčová však plánuje, že by se sleva neodebírala těm, kteří pečují o děti, příbuzné nebo postižené. V současné době lze slevu na dani využít na manžela či manželku, kteří nemají vlastní příjem přesahující 68 tisíc korun ročně. Ročně tak od státu lze získat slevu 24 840 korun. To však nazvala Maláčová kapesným.
„Nevím, proč by stát měl dávat kapesné 25 tisíc korun ročně někomu, kdo nepracuje, protože ho partner v pohodě uživí. Daňovou slevu na nepracující manželku rušit nechci, ale má sloužit jen těm, kteří nemohou pracovat, protože musí o někoho pečovat,“ uvedla Maláčová.
Proti návrhu se vyslovil i ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček, podle kterého je ministryně práce zmatená. „Sleva na manžela nebo manželku není žádná dávka, kterou by stát rozdával rodinám. Slevou si poplatník pouze snižuje výši zaplacené daně státu. Měla by si o tom něco nejprve načíst a zjistit, nebo považuje vydělané peníze lidí automaticky za státní?“ řekl Jan Skopeček.
Návrh na zálohované výživné projde
Maláčová také počítá s tím, že by částí takto ušetřených peněz dotovala zálohované výživné, které by se mělo vyplácet od roku 2021. Podle některých hlasů ale státní placení alimentů neřeší základní problém. Tím je vymahatelnost, která by se od neplatičů vrátila pouze desetiprocentně. Původně se však počítalo s tím, že státu se vrátí pouhých pět procent.
Zákon se v rámci vlády projednával už v minulosti, před rokem však na něj nepanovala shoda. Sociální demokraté však na návrh státního poskytování alimentů tlačí, protože strana tento bod dostala do koaliční smlouvy s hnutím ANO a považuje jej za „vlajkovou loď“. Během Sobotkovy vlády se navíc k socialistům přidali i lidovci. Narazili však na odpor Andreje Babiše, který nechtěl zavádět další sociální dávky.
„Skutečný existující problém chtějí řešit typicky socialisticky. Tento návrh problém s neplatiči alimentů nevyřeší, pouze ho přesune na bedra státu, tedy všech občanů. Zároveň udělá z úřadů práce nové vymahače. Není to nic jiného než nová socialistická dávka, ještě nesmyslně navržená. Pokud by měl stát něco řešit, tak je to lepší vymahatelnost práva a zpřísnění pravidel, pokud ta stávající jsou neúčinná,“ řekl pro Echo24 poslanec Jan Bauer (ODS) s tím, že už nyní podal návrh na zamítnutí v prvním čtení.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také:
Maláčová chce zrušit daňovou slevu na manžele, kteří nepečují či nepracují
Maláčová navzdory Babišovi opět navrhne zdanění bank. „Neměli bychom se před nimi plazit“