Starověká brána do pekla zabíjela mrakem oxidu uhličitého

věda a mýty

Starověká brána do pekla zabíjela mrakem oxidu uhličitéhoNOVÉ
Hierapolis Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Je možné projít bránou pekla a přežít? Staří Římané v to věřili. Podle nich byly brány do podsvětí rozesety po celém starověkém Středomoří. Kněží v nich prováděli různé rituály včetně obětí zvířat. Odvedli zdravé býky dolů k pekelné bráně. Zvířata rychle zemřela bez zásahu člověka, zatímco kněží se bezpečně vrátili zpět. Nyní nová studie jednoho takového místa naznačuje, že tyto „zázraky“ mohou mít jednoduché geologické vysvětlení. Píše server Sciencemag.

Brána byla znovuobjevena před sedmi lety. Nachází se ve starobylém městě Hierapolis na území dnešního Turecka. Kamenná brána vede k malé jeskyni. Postavena je přímo nad hlubokou trhlinou v zemi, z níž neustále vyvěrá vulkanický oxid uhličitý. V roce 2011 archeologové ukázali, že brána je stále smrtelná: Ptáci, kteří létají příliš blízko, se udusí a umírají.

Němečtí vědci se začali podrobně zabývat smrtícím potenciálem svatyně. Zkoumali koncentraci oxidu uhličitého v průběhu dne. Během dne je teplem plyn rozptýlen, v noci je však těžší než vzduch a proto vytváří smrtící mrak, který sahá asi 40 cm nad podlahu. Koncentrace 35% je schopná zadusit a zabít zvířata, během několika minut zabije oxid uhličitý i člověka.

Kněží pravděpodobně obětovali pouze v ranních nebo večerních hodinách, kdy koncentrace plynu byla nejvyšší. Zvířata nebyla dostatečně vysoká na to, aby udržela své hlavy nad mrakem CO2, a když dostala závratě, jejich hlavy klesly ještě níže a byly vystaveny ještě vyšším koncentracím CO2, což vedlo k smrti udušením. Kněží byli dost vysocí na to, aby udrželi hlavu nad nebezpečnými plyny.

Nové poznatky jsou „nesmírně vzrušující,“ řekl Gil Renberg, historik, který studuje řecké a římské náboženské přesvědčení na univerzitě v Nebrasku v Lincolnu. „Tyto vědecké informace dokazují pravdivost prastarých pramenů a pomáhají vysvětlit nejen to, proč lidé mohou do brány vstoupit, ale také proč byla zvířata usmrcena.“Je pravděpodobné, že alespoň některé z ostatních pekelných bran fungovaly stejným způsobem.

Čtěte také: Nejlepším filmem cen BAFTA jsou Tři billboardy kousek za Ebbingem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články