Razance důchodců překvapila: prorazili policejní zátarasy

chtějí větší penze

Razance důchodců překvapila: prorazili policejní zátarasyNOVÉ
Svět

Echo24

Důchodci v několika desítkách měst celého Španělska dnes demonstrovali proti nízké valorizaci starobních penzí. V Madridu se u sídla parlamentu sešlo asi 4000 lidí, jimž se podařilo prorazit policejní zátarasy a dostat se až ke vchodu do Kongresu poslanců. Informoval o tom deník El País.

Razance důchodců před parlamentem v Madridu mnohé překvapila, podle španělské televize RTVE se demonstranti dostali téměř až ke dveřím parlamentu, což se nepodařilo ani při velkých demonstracích hnutí 15. května v roce 2011.

Důchodci nesli transparenty s hesly „Ukradli nám naše důchody“ nebo „Madride, zmobilizuj se“. Křičeli například „zloději“ a „ostuda“.

Demonstranty vyšlo před budovu dolní komory parlamentu podpořit několik levicových poslanců. „Když důchodci žádají důstojné penze, nebojují jen za ty své, ale i za penze pro naši generaci,“ prohlásil čtyřiatřicetiletý poslanec Íňigo Errejón ze strany Podemos. Před budovy vyšli i další poslanci, napříkald socialista Rafael Simancas nebo lídr strany Sjednocená levice (IU) Alberto Garzón.

Důchodci dnes demonstrovali v několika desítkách měst. Několik tisíc lidí zaplnilo například náměstí před radnicí v baskickém Bilbau, na 400 lidí vyšlo do ulic katalánské Barcelony a demonstrovalo se i ve Valencii, Oviedu, Granadě či Las Palmas na Kanárských ostrovech.

Penzisté kritizují zejména to, že jim vláda letos plánuje zvednout důchody jen o 0,25 procenta. Dnešní protest nazvali proto „důchody bídy“. Celonárodní kampaň zahájili odboráři 15. února a dnešní protest je zatím největší. Demonstrace důchodců mají pokračovat, například katalánské odbory plánují další manifestace na 6. a 15. března.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.