Íránský medailista je členem Revolučních gard. Terorista, tvrdí aktivisté i seznam USA

PROBLÉM NA OLYMPIÁDĚ

Íránský medailista je členem Revolučních gard. Terorista, tvrdí aktivisté i seznam USA
Íránec Džavád Forúghí (uprostřed). Foto: Letní OH 2020 v Tokiu
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Íránec Džavád Forúghí získal zlatou medaili na olympijských hrách v Tokiu ve sportovní střelbě. Pro Írán se jedná o obrovský úspěch, protože se jejich reprezentant stal prvním sportovcem v této kategorii, který pro svou zemi zlatou medaili získal. Ve světě se však především mezi aktivisty zvedla obrovská nevole, jelikož je členem Íránských revolučních gard, které jsou na seznamu teroristických skupin USA.

Forúghí získal zlatou medaili ve sportovní střelbě po výkonu 244,8 bodů, což mimo jiné znamená nový olympijský rekord. Aktivisté po celém světě se na sociálních sítích ale ozývají proti tomu, že vůbec tento sportovec na hrách startoval. Je totiž členem Íránských revolučních gard (IRGC), které jsou Spojenými státy považovány za teroristickou organizaci.

K vítězství jednačtyřicetiletému sportovci ale poblahopřáli i pořadatelé olympiády, což rozlítilo například íránskou aktivistkou a sportovní skupinu Společně za Navida, pojmenovaná po umučeném zápasníkovi Navidu Afkarim. „IRGC má krvavou historii zabíjení a násilí nejen na Íráncích a lidí, kteří v naší zemi protestují proti vládě, ale také na nevinných lidech ze Sýrie, Iráku či Libanonu,“ uvádí oficiální dopis, který skupina zaslala serveru The Jerusalem Post.

Podle organizace Společně za Navida je Forúghí terorista, stejně jako všichni členové IRGC. „Udělení olympijské medaile íránskému sportovci, který je členem IRGC, je katastrofa nejen pro íránský sport, ale pro celou mezinárodní sportovní komunitu,“ uvádí aktivistická skupina,, která připomněla, že za teroristu by podle své klasifikace Forúghího označily i Spojené státy.

Někdejší členka speciální skupiny při americkém ministerstvu vnitra, která monitoruje pohyby teroristických skupin a bojuje s antisemitismem Ellie Cohanimová uvedla, že se pořadatelé olympijských her v Tokiu dopustili velké chyby. „Je to strašná ostuda pro celou olympiádu. Tenhle chlap je členem organizace, která je označená jako teroristická,“ dodala Cohanimová, která se sama v Íránu narodila.

Íránsko-americká lidskoprávní aktivistka Lawdan Bazarganová uvedla, že IRGC je současnou podobou nacistické SS. „V období druhé světové války by se jednalo o služebníka Hitlera,“ napsala Bazarganová. „Jak je vůbec možné, že pořadatelé nechají takového člověka soutěžit?“

Že se Forúghí k vojenské organizaci hlásí, dokázal i tím, že na pódiu po obdržení medaile vojensky zasalutoval. Loajální íránská média popsala jeho vítězství jako fenomenální a nečekaný úspěch.

Foto: Týdeník Echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Drastická pokuta pro Maďarsko a my

KOMENTÁŘ

Maďarsko dostalo pokutu za to, že komplikuje utečencům ze zemí mimo EU podávání žádostí o azyl. Pokutu 200 milionů eur, tedy pět miliard korun, vyměřil teď ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz