Čeští vědci mají smůlu. Stát tají data o koronaviru

POSKYTNUTÍ INFORMACÍ

Čeští vědci mají smůlu. Stát tají data o koronaviruNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Odborníci a vědci si stěžují, že se nemohou dostat k zdravotnickým datům nakažených lidí s koronavirem. Dokud nemají jasná čísla na stole, nemohou provádět analýzy a průzkumy, jak se virus chová a jak se proti němu úspěšně a účinně bránit. Informační systém, který šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek přirovnal k brutálnímu velkému bratru, je přitom v ostatních zemích anonymizovaný a data jsou dostupná široké veřejnosti. Data pak také slouží k tomu, aby vlády jednotlivých zemí mohly občanům zdůvodnit, proč přistupují k různým restrikcím.

Čeští vědci však mají zatím smůlu. Potvrdil jim to i ve svém vystoupení v minulém týdnu šéf ÚZIS Dušek, který byl hostem na sněmovním zdravotnickém výboru. Před poslanci totiž prohlásil, že data nikomu neposkytne. „Vzniká řada určitě v dobré víře iniciovaných návrhů různých řešení, kdy přicházejí různé klastry, asociace, konglomerace, s. r. o. a a. s. a říkají – teď právě umírá svět a my ho umíme zachránit, ať Dušek otevře data a my vám ukážeme, co umí smartphone. Ať Dušek otevře data a my vám ukážeme, jak se modeluje. A já na to říkám, jestli chcete podepsat, že jsem blbý, s tím není vůbec žádný problém. Já si takhle připadám od dětství. Ale já ty data nikdy v životě nemůžu otevřít,“ řekl ve sněmovním výboru Ladislav Dušek.

ÚZIS jednou týdně s vládou představují modely, jak se koronavirová nákaza bude šířit. Využívá k tomu právě nasbíraná data, která ale nechce s ostatními vědci sdílet.

To se odborníkům logicky nelíbí a upozorňují, že data nutně potřebují. Aktuálně by je potřebovali akademici, lékaři, vědci ale také například ekonomický poradní tým, který nemůže provést modelaci analýzy. „Centrálně se data o individuálně provedených testech bohužel stále nesbírají, a proto s nimi tedy zatím ani nelze dělat žádné analýzy a ani o ně nemá smysl žádat. Žádali jsme o to asi před 4 týdny ÚZIS skrze ministra zdravotnictví, ale nedostali jsme žádnou odpověď,“ řekl pro Echo24 ekonom a člen týmu KoroNERV-20 Daniel Münich.

Podle něj celková data o indikaci k odběru, o odběru, o provedení testu a jeho výsledku nemají mnohdy ani laboratoře a krajské hygienické stanice. „Politická reprezentace ani krizové řízení si dosud nebyli schopni uvědomit, že bez zásadního zlepšení kvality dat a na nich prováděných analýzách není a nebude možno obranu proti koronaviru efektivně řídit,“ řekl Münich.

Současnou praxi kritizuje i imunolog Karel Drbal, který srovnává otevřený postup Estonska s Českou republikou. „V Evropské unii jsou výrazné rozdíly v tom, jak jednotlivé národní státy pracují s daty svých občanů. Například Estonsko má digitální ekonomiku, ke které se tam přihlásili a skutečně to udělali. Všichni k Estonsku shlížejí jako ke vzoru a má všechny systémy nastaveny tak, že ty data schraňuje a následně je uvolňuje. Každý, kdo ta data potřebuje pro nějaký svůj výzkum, jako jsou například analýzy, tak se k nim snadno dostane. Nemusí nikoho žádat, pouze se zaregistruje,“ řekl pro Echo24 Drbal.

Státy v Evropě se obracejí podobným směrem jako Estonsko, které informuje anonymizovaná data s veřejností a občané tak vědí, proč vláda přistupuje k různým zákazům, a nebo naopak, proč se pravidla uvolňují v rozdílném časovém horizontu. „Dá se možná říct, že většina se tomu blíží, ale my jsme v tomhle případě na úplně druhé straně. To je ten problém, když má někdo data, tak si je syslí u sebe a nepouští je nikam a přitom si myslí, že to dělá nejlépe, jak to může udělat. Ve vědě to ale takhle nefunguje, tam musíte tyhle věci nezávisle kontrolovat. A tohle skutečně není nic jiného než vědecký pohled na data. Data nelze z ÚZIS dostat,“ řekl dále Drbal.

Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška je však důvod ten, že informační systém byl zřízen zákonem a on sám nemůže data vydávat. „Je to systém, který má své správce. Správcem toho informačního systému je ministerstvo zdravotnictví, útvar hlavní hygieničky a je zřízen podle zákona a obsahuje velmi citlivá osobní data lidí. Ani já jako analytik do něj nemám přístup. Přístupy jsou přísně hlídány. Pokud jsem použil výraz „nikoho do něj nepustím“, tak to samozřejmě asi zní hloupě, ale je to tak,“ řekl pro iRozhlas Dušek.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články