Exministr Kalousek dál tepe Fialův Deštník proti drahotě
VLÁDA A INFLACE
Takzvaný Deštník proti drahotě, který představila vláda Petra Fialy, dále budí kritiku, a to i v rámci koalice. Už po několikáté se vůči plánu kabinetu vymezil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj je ekonomická strategie vlády příliš proinflační.
Plán vlády na webových stránkách shrnuje pomoc jednotlivým skupinám obyvatel kvůli růstu cen. Na opatření vydá z rozpočtu v letošním roce zhruba 100 miliard korun.
Kabinet se podle Fialy od svého nástupu ke konci loňského roku musí potýkat s inflací a drahotou, na které má „nesmazatelný podíl i nehospodárná politika a chování předcházející vlády“. Upozornil, že situace se zhoršila a dále zhoršuje v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu.
Plán má ale své kritiky, kromě opozice je to bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Respektuji to a nekritizuji. Jenom by se mi líbilo, kdyby u každého opatření byla poznámka, zda je protiinflační, či proinflační. Tak zrovna tohle je bezpochyby proinflační.,“ poznamenal na to, že vláda planuje tento rok několikrát zvýšit důchody.
Respektuji to a nekritizuji. Jenom by se mi líbilo, kdyby u každého opatření byla poznámka, zda je protiinflační, či proinflační. Tak zrovna tohle je bezpochyby proinflační.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) May 14, 2022
Podstata vládního hospodaření se Kalouskovi už dříve nelíbila, byl proti stále vysokým deficitům v rozpočtu. „Chce-li vláda skutečně ochránit lidi před “drahotou”, pak musí nemilosrdně likvidovat deficity státního rozpočtu. Každý deficitní rozpočet je proinflační. Každá mimořádná valorizace je proinflační. Vím, že je to těžké. Ale nelze chránit lidi před drahotou roztáčením inflační spirály,“ uvedl před pár dny na Twitteru.
Do Fialy se pustil i předseda opozičního ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. „Neustále opakujete, že nenecháte nikoho padnout. Byl jste vůbec někdy v životě na úřadu práce? Tušíte vůbec, jak to v reálu funguje? Víte, jak dlouho to trvá, než se běžnému českému občanovi podaří vyřídit příspěvek na bydlení?“ tázal se Babiš. Poukazoval taky na to, že lidé musí k žádosti přikládat mnoho podkladů, navíc ji musejí vyplňovat čtyřikrát ročně.
Na dotaz poslankyně SPD Karly Maříkové pak premiér ještě musel vysvětlovat, že vládní web Deštník proti drahotě stál 30 000 korun. Podle premiéra na webu každý získá „informaci o tom, na co má nárok, kde se k tomu dostane a jakým způsobem o to má požádat“. Odmítl tvrzení poslankyně, že na pomoc snadněji dosáhnou ukrajinští uprchlíci než čeští občané. Stavět tyto skupiny proti sobě je „nevkusné, nepřípadné a špatné“, dodal Fiala.