Plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem, oznámil Šmucler. Hamáček jeho slova mírní
KONEC NOŠENÍ ROUŠEK?
V Česku by mělo přestat platit plošné nošení roušky v okamžiku s ukončením nouzového stavu. Oznámil to na svém twitteru prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který je členem Ústředního krizového štábu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jeho slova ovšem mírní. Dle něj rozhodnutí Ústřední krizový štáb nepřijal a nošení roušek na nouzový stav není vázáno. Později ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že by povinné roušky venku měly skončit v průběhu června.
„Z Ústředního krizového štábu. Moje malá vítězství – plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem! Udělal bych to dříve, ale je to zkrácení,“ oznámil na svém twitterovém účtu Šmucler.
Z ÚKŠ.
— Roman Šmucler (@smucler) May 6, 2020
Moje malá vítězství- plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem! Udělal bych to dříve ale je to zkrácení! 👍😀Záchranky dostanou odměny!Díky @ZdravkoOnline ! 👍
Jinak- ekonomické dopady horší, než se čekalo…. Za lékař jsem řekl- chceme obnovit ekonomiku. pic.twitter.com/WOYJH6Qlww
Šmucler později své tvrzení poupravil, když na Twitter dopsal, že Ústřední krizový štáb, jehož je členem za TOP 09, sice konec plošného stavu řešil, ale „ukončení musí schválit někdo jiný“. „Věřím, že se to stane, ale osobně to už dál neovlivním a už vůbec nerozhodnu,“ dodal Šmucler.
Jeho prvotní slova rozporoval předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček. Dle něj plošné nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu. „Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci ministerstva zdravotnictví a řídí se jeho mimořádným opatřením,“ napsal na svém Twitterovém účtu Hamáček.
Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci @ZdravkoOnline a řídí se jeho mimořádným opatřenim. Nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu. @smucler
— Jan Hamáček (@jhamacek) May 6, 2020
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) později ve středu oznámil, že nošení roušek venku skončí během června. Zůstaly by povinné pouze v uzavřených prostorech, například v MHD. S tím však nesouhlasí jeho náměstek Roman Prymula, který by o zrušení roušek uvažoval až o prázdninách. Rouška je podle něj stále efektivní ochranou a chce je udržet. „Budeme posuzovat, jakým modelem to udržovat přes teplé měsíce. Dá se očekávat, že ve vnějším prostoru bude určité rozvolnění, ale to by mělo nastat až na prázdninové měsíce," řekl.
Zákaz pohybu na veřejnosti bez roušek či šátků platí od 19. března. Vláda se tehdy usnesla, že všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének.
Výjimku mají například děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.
Nouzový stav by měl dle aktuálního nařízení v Česku skončit 17. května.