Kurdové kvůli Turecku mobilizují, Íránci pořádají neohlášené manévry na hranicích
Turecká operace v Sýrii
Kurdské úřady v severní Sýrii vyhlásily třídenní všeobecnou mobilizaci a požádaly občany, aby vzdorovali hrozícímu tureckému vpádu. Turecká armáda a oddíly, které Ankara podporuje, jsou připraveny překročit hranici. Turecko u ní chce vytvořit takzvanou bezpečnostní zónu, z níž zřejmě vytlačí Kurdy a přesune tam syrské uprchlíky ze svého území. Dosud Kurdy chránila přítomnost amerických spojenců, kteří spolu s nimi pomáhali porazit teroristický Islámský stát (IS). Írán v reakci na tureckou hrozbu zahájil neohlášené manévry na turecko-íránských hranicích.
„Vyzýváme náš národ, všechny etnické skupiny, aby se v této historicky citlivé době všichni přesunuli do oblastí blízkých hranici s Tureckem a zapojili se do akcí odporu,“ stojí ve výzvě kurdské administrativy. Kurdové v ní také vyzývají svět k odpovědnosti, protože občany severní Sýrie může „stihnout humanitární katastrofa“.
Turecko se rozhodlo k vojenské operaci po nedělním oznámení Bílého domu, že USA stáhnou své vojáky z míst, kde by se mohli dostat do střetu s Turky. Kurdové to chápou jako zradu spojence a pohrozili, že nebudou mít kapacitu ke střežení tisíců zajatců z IS, protože budou potřebovat své lidi na boj proti Turkům.
Ankara, která syrské Kurdy pokládá za spojence v Turecku zakázané a za teroristickou organizaci pokládané Strany kurdských pracujících (PKK), už několik dní hrozí brzkým zahájením operace.
Ředitel tiskového oddělení prezidentského úřadu Fahrettin Altun v příspěvku, který otiskl list The Washington Post, napsal, že armáda a Tureckem podporované oddíly syrských povstalců „zakrátko“ hranici překročí. Vyzval mezinárodní společenství, aby stálo za Ankarou. Cílem Turecka je podle něj odklidit kurdské bojovníky ze severovýchodní Sýrie a „osvobodit místní obyvatele od jha ozbrojených band“.
„Turecká armáda spolu se Syrskou svobodnou armádou brzy překročí turecko-syrskou hranici,“ stojí v Altunově článku.
Rusko jako spojenec Damašku nesouhlasí s postupem USA a vyzývá k zachování územní celistvosti Sýrie. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov během středy poukázal na pochybné počínání USA v regionu a vyzval Damašek, aby s Kurdy vyjednával. Kurdové už v úterý naznačili, že budou možná jednat s vládou prezidenta Bašára Asada nebo i Ruskem.
Írán zahájil neohlášené cvičení
Íránská armáda zahájila předem neohlášené cvičení na severozápadě Íránu, v blízkosti hranice s Tureckem. Oznámila to ve středu íránská agentura ISNA. Turecká armáda právě dokončuje přípravy ohlášené vojenské operace v severní Sýrii, jejímž cílem je vyčistit toto území od kurdských oddílů. Očekává se, že operace začne do 24 hodin.
Írán situaci sleduje a v minulosti se jeho představitelé vyslovili proti vojenskému řešení situace s Kurdy. Nyní jeho armáda zahájila manévry u turecké hranice. Podle agentury ISNA se cvičení účastní oddíly rychlé reakce, mobilní a útočené brigády a vrtulníky íránského letectva.
K situaci se vyjádřil íránský prezident Hasan Rúhání a vyzval Turecko, aby se vyhnulo vojenské operaci v Sýrii. „Turecko má oprávněné obavy o bezpečnost své jižní hranice. Myslíme si, že by tyto obavy měly být řešeny náležitými prostředky. Z oblasti musejí odejít američtí vojáci a syrští Kurdové by měli podpořit syrskou armádu,“ citovala Rúháního státní agentura IRNA.