Ceny pohonných hmot trhají rekordy. Řidiči platí přes 40 korun a chystají se na další zdražení
CENA ROPY
Důsledky ruské invaze na Ukrajinu tvrdě dopadají na ceny ropy. Ty se následně promítají do cen pohonných hmot, které spolu se slabou korunou způsobují rekordní zdražování. Průměrná cena pohonných hmot se tak ve čtvrtek přehoupla přes hranici 40 korun za litr. Benzin nabízejí pumpy v průměru za 40,40 korun, naftu o haléř levněji. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005.
Ve srovnání se čtvrtkem předchozího týdne zdražil Natural 95 přibližně o tři koruny a nafta zhruba o čtyři. U nafty to představuje nejvýraznější mezitýdenní nárůst od začátku sledování. Benzin zdražoval rychleji než v současnosti počátkem září 2005, vyplývá z dat CCS.
„Dynamika zdražování nafty je výrazně vyšší než u benzinu,“ upozornil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. Na mnohých pumpách se podle něj cena nafty dostala na 43 i 44 korun. „I přes loňské snížení spotřební daně o korunu je tak nafta ve srovnání s Naturalem 95 často o 1,50 Kč/l dražší,“ dodal Duraković.
Důvodem dramatického nárůstu cen pohonných hmot v ČR je podle analytiků zdražování ropy na světových trzích a oslabení koruny v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Cena ropy se ve čtvrtek přiblížila ke 120 dolarům za barel, česká měna naopak dále oslabila nad 23 korun za dolar, uvedla společnost Axigon.
Nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze. Průměrná cena litru benzinu i nafty se v současnosti v metropoli blíží 41 korunám. Naopak nejlevnější paliva tankují motoristé na jihu Čech, kde litr naturalu stojí 39,62 Kč a diesel 39,54 koruny.
Nová maxima překonala dosavadní rekordy ze září 2012, kdy se průměrná cena Naturalu 95 vyšplhala nad 38,50 koruny a nafty nad 37 Kč za litr. Před rokem touto dobou stál litr benzinu v Česku v průměru 29,50 koruny. Litr nafty vyšel motoristy na 28,20 Kč.
Současné rekordní ceny nafty a benzinu ohrožují tuzemské dopravce. Podle nich nebude dál možné poskytovat služby za stávající ceny, zákazníci však na zdražování nechtějí přistoupit. Dopravci proto zahájili jednání s vládou o možných řešeních, patří mezi ně například snížení spotřební daně. Uvedl to mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.
Ceny nafty jsou v současnosti meziročně vyšší i o více než deset korun na litr. Takový vývoj je podle dopravců nepředvídatelný a znamená tak pro ně zásadní problém. „Ohrožuje dokonce i ty, kteří mají palivovou doložku, neboť je tak rychlý, že běžná čtvrtletní valorizace by jim zcela ochromila cash flow. Ještě hůře jsou na tom autobusoví dopravci v závazku veřejné služby. Tam se obvykle cena za naftu dorovnává až po jednom roce,“ popsal situaci Felix.
Strmě rostoucí náklady podle něj nemůže žádný z dopravců pokrýt z vlastních zdrojů. „Bohužel ochota zákazníků přistoupit na vyšší ceny není adekvátní situaci. Myslím, že za stávající ceny, kdy na každém kilometru dopravce prodělává několik korun, nebude možné služby poskytovat,“ podotkl Felix.
Dopravci už proto zahájili jednání s vládou o možných řešeních situace. Jedním z klíčových by mohlo být například snížení spotřební daně u nafty na minimum. Od loňska činí spotřební daň na litr nafty 9,95 koruny. Podle dopravců je prostor ke snížení o 1,60 koruny.