Okamurovci odčerpali ze stranických účtů miliony. Peníze šly prý na poradenství

Financování stran

Okamurovci odčerpali ze stranických účtů miliony. Peníze šly prý na poradenstvíAKTUALIZOVÁNO
Billboard SPD Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Z transparentního účtu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury odešlo 7,4 milionů korun. Stalo se tak jen pár dní před termínem, kdy měly politické strany předat své financování Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. Peníze údajně šly na analytické a PR služby, ačkoliv není jasné, kterým konkrétním subjektům se platilo.

Celkem se jedná o částky 2,4 milionu korun a 3,7 milionu korun bez DPH. Podle SPD byly tyto částky vyplaceny na základě řádných smluv. „Peníze šly na PR, poradenství a analytické účely, tedy interní volební průzkumy a mediální zastoupení během říjnových voleb do Poslanecké sněmovny,“ odpověděla mluvčí SPD Michaela Dolenská na dotaz redakce Echo24. Všechny aktivity údajně vedly ke správnému oslovení voličské základny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Odčerpání takto velké částky přitom budí podezření. Bývalé Okamurovo hnutí Úsvit se totiž rozpadlo poté, co Okamuru jeho členové obvinili, že hnutí vytuneloval právě prostřednictvím plateb za PR služby. Případ prověřovala i policie.

Ve středu zveřejnil Okamura na svém Facebooku jméno agentury, které peníze hnutí poslalo. „Obě tyto platby šly mediální agentuře PLAY NET a.s., která pro hnutí zajišťovala analýzy voličského elektorátu, analýzu volební kampaně, mediaplány, strategické plánování kampaně a analýzy reakcí na změny vnímání voličů,“ napsal.

Také se ohradil proti tomu, že by byl se společností nějak propojený. „S touto agenturou nemám osobně nic společného. Jsou to služby, které si zajišťuje každá velká politická strana, a výsledky voleb ukázaly, že naše kampaň proběhla výborně,“ napsal na sociální síti.

Vyúčtovat loňské parlamentní volby měly strany do minulého týdne. „Zprávu musely strany a hnutí poslat do 22. ledna. Zde zákon nastavil lhůtu do 90 dní od vyhlášení výsledků voleb,“ uvedl už dříve pro Echo24 další člen úřadu František Sivera.

Podle serveru iDNES.cz není společnost Play Net není žádný marketingový obr. Podle posledních zveřejněných účetních závěrek firma během let 2013 a 2016 utržila za své služby jen něco málo přes milion korun. Peníze, které jí SPD poslala letos v lednu, tedy její tržby za rok 2016 převyšují patnáctkrát. V roce 2016 totiž byly její celkové tržby jen 503 tisíc korun. O rok dříve 579 tisíc a v letech 2013 až 2014 byly nula.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Syndikát novinářů vyloučil aktéra boxerského incidentu v Zemanově volebním štábu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Drastická pokuta pro Maďarsko a my

KOMENTÁŘ

Maďarsko dostalo pokutu za to, že komplikuje utečencům ze zemí mimo EU podávání žádostí o azyl. Pokutu 200 milionů eur, tedy pět miliard korun, vyměřil teď ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články