Teorie magické kulky. Vraždu Johna F. Kennedyho dodnes provází konspirační teorie

55 let od atentátu

Teorie magické kulky. Vraždu Johna F. Kennedyho dodnes provází konspirační teorieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jízda ulicemi texaského Dallasu, při níž americký prezident John Fitzgerald Kennedy společně s manželkou Jacqueline v rámci volební kampaně zdravil jásající davy, se před 55 lety, 22. listopadu 1963, změnila v tragédii. Kolonu půl hodiny po poledni totiž zastavily výstřely, které  prezidenta zasáhly do hlavy a krku. Nedlouho poté Kennedy v nemocnici zemřel.

Kromě prezidenta byl zraněn i texaský guvernér John Connally, atentát ale přežil. Řidič prezidentské limuzíny duchapřítomně zamířil k nemocnici Parkland Memorial, která byla jen pár minut od místa atentátu. Ani rychlá pomoc ale nepomohla, Kennedyho zranění byla fatální. Pětatřicátý americký prezident byl prohlášen za mrtvého v jednu odpoledne, bylo mu čtyřicet šest let.

Kennedyho vražda je dodnes předmětem nejrůznějších spekulací a konspiračních teorií. Údajný vrah, čtyřiadvacetiletý Lee Harvey Oswald byl zatčen nedlouho po atentátu, objasnit čin ale nestihl. Před zahájením soudního líčení byl zavražděn v budově dallaské policie místním majitelem nočního klubu Jackem Rubym. Ten byl za zabití Oswalda odsouzen k trestu smrti, ale ještě před odvolacím procesem v roce 1967 zemřel na rakovinu.

Jednu z kontroverzí kolem atentátu, tzv. teorii magické kulky, přinesla sama vyšetřovací komise. Podle závěrů Warrenovy komise zasáhla prezidenta Kennedyho i guvernéra Connallyho při prvním výstřelu stejná kulka. To bylo kritizováno kvůli údajně nepravděpodobné několikrát zatočené dráze střely, aby odpovídala zjištěným zraněním obou mužů. Kritici teorie magické kulky to používali jako argument, proč museli být nejméně dva střelci.

Pozdější zkoumání však teorii jedné střely potvrdilo. Původní zpochybňování dráhy střely bylo zřejmě postavené na chybném předpokladu, jak přesně oba politici seděli na sedačkách. Po opravě pozic těl už dráha střely působí věrohodně.

Dalším předmětem konspiračních teorií je tzv. muž s deštníkem. Zvláštní shodou okolností jediný člověk s deštníkem nad hlavou stál na chodníku právě u místa, kde prezident Kennedy utrpěl první zásah. Svědci potvrdili, že muž deštníkem zamával v okamžiku, kdy se prezidentská limuzína blížila k místu atentátu. Podle zastánců konspiračních teorií mohl muž pracovat jako signalista pro skrytého odstřelovače.

Ze záznamu atentátu lze vidět, jak Kennedyho zasáhne nejdříve jedna kulka do krku a následně další do hlavy. Autor nahrávky, Abraham Zapruder, natočil amatérskou kamerou celý atentát. Jeho záběry se staly klíčovými pro vyšetřování.

 

JFK
John Fitzgerald Kennedy se narodil 29. května 1917 do bohaté rodiny politiků. Vystudoval Harvard, sloužil u námořnictva v druhé světové válce. Do politiky vstoupil v roce 1946. V roce 1960 vyhrál v nominaci na prezidenta v rámci demokratické strany a následně porazil protikandidáta Richarda Nixona. Stal se nejmladším prezidentem Spojených států. Během jeho působení v úřadu došlo k jednomu z nejvypjatějších momentů Studené války, tzv. Kubánské krizi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte více:Bobby Kennedy byl novou nadějí Ameriky. Pak přišel atentát

Objevili novou nahrávku Masaryka. Poslechněte si, co vzkázal k výročí poslancům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články