Fialova vláda pět minut po dvanácté. Ceny energií stropuje už i Německo a Rakousko
NUTNÝ ZÁSAH DO CEN ENERGIÍ
Pokud nezačneme rychle jednat, za pár týdnů už tady nebudeme. Strach, úzkost a hněv ve společnosti z nezvládnuté energetické krize, prudkého propadu životní úrovně většiny obyvatel a ochromení ekonomiky tuto vládu smete. Premiér působí dojmem kapitána Titaniku, kterému nedochází, že náraz se blíží. Tak mluví v kuloárech stále víc politiků vládní koalice, včetně ministrů za ODS.
Ceny elektřiny a plynu v Evropě se dostaly mimo jakoukoli kontrolu. Běžným stavem jsou denní výkyvy o desítky procent. Jeden den se cena elektřiny dostane na rekordních tisíc eur na MWh, aby den poté spadla skoro na polovinu. Lidé a firmy nemají vůbec žádnou představu, kolik budou v příštích měsících platit.
Vlády většiny evropských zemí už do situace razantně zasáhly a začaly různým stylem ceny elektřiny stropovat. Kabinet Petra Fialy patří ale mezi málo těch, které zatím neudělaly nic. Ve veřejném prostoru létají různé vládní návrhy, které vývoj překoná dávno předtím, než je koalice vůbec stihne projednat. To je případ úsporného tarifu, daně z mimořádných zisků, všech možných kompenzací nebo zřízení státního obchodníka s energiemi. To všechno ale už překonal divoký vývoj na trzích s energiemi.
Evropský trh zkolaboval, přiznává Brusel
Premiér Petr Fiala, toho času předsedající Evropské unii, mluví o celoevropském řešení. Pokus o něj se má odehrát 9. září na schůzce ministrů pro energetiku v Praze. Různé návrhy, které nechává Evropská komise unikat do médií, ale i rychlé domácí plány jednotlivých států ukazují, že představy o krocení cen energií napříč Evropou jsou výrazně odlišné. A že se v pátek v Praze jeden scénář, který by seděl všem, s největší pravděpodobností najít nepodaří. Evropská komise zároveň neoficiálně signalizuje, že bude velmi benevolentní k národním řešením energetické krize. Je to nevyslovené přiznání, že jednotný evropský trh s elektřinou v této chvíli zkolaboval. „Není připraven na současnou krizi. Prudce stoupající ceny elektřiny ukazují limity našeho trhu s elektřinou. Ten byl postaven pro jiné okolnosti,“ prohlásila už v pondělí 29. srpna předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Limitem se ukázala nejen invaze na Ukrajinu, ale i masivní regulace Green New Dealu, jež z obchodu s elektřinou udělala pseudotrh, který uměle zvedá cenu.
Po přiznání, že něco zkolabovalo, by měla přijít rychlá reakce a hledání řešení, jak srazit uměle vyhnané ceny elektřiny a ochránit ekonomiku a společnost před rozvratem. Většina zemí už se do toho pustila. My jako země předsedající Evropské unii nejdeme příkladem, ale naopak zůstáváme mezi posledními, kdo ještě nic neudělali.
Jaké existují v Česku návrhy na zkrocení zdivočelých cen elektřiny?
Jaký návrh řešení odeslal premiérovi Petru Fialovi tým ministra spravedlnosti Pavla Blažka?
Co by znamenalo zastropování marží pro výrobce a prodejce elektřiny?
Jaký by to mělo dopad na státní rozpočet?
Jak chtějí ceny elektřiny zastropovat Němci a Rakušané?
Celý text Lenky Zlámalové si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.